Názory bez cenzury: Nepochopený umělec, nebo nejslavnější pedofil?

Je to deset let od smrti zpěváka Michaela Jacksona. Kontroverzní hvězdy, která byla jedněmi milována pro svou muziku, druhými odsuzována za údajné zneužívání dětí. A o králi popu přišli do Názorů bez cenzury diskutovat Michael Kocáb, Honza Dědek a Michal Klein.
Nepochopený umělec, nebo nejslavnější pedofil?
Prima FTV

reklama

Před deseti lety otřásla světem nečekaná zpráva, která zasáhla miliony, ne-li miliardy lidí po celé zeměkouli. Král popu Michael Jackson zemřel. V ten moment chtěl každý vědět, co se stalo, chtěl vědět proč.  Vyhledávač Google téměř přestal stíhat. Počet vyhledávání „Michael Jackson zemřel“ byl tak obrovský, že si technici chvíli mysleli, že se server stal obětí hackerského útoku. Nestal. Michael Jackson se předávkoval.

„Byl to geniální muzikant, byl to geniální tanečník a byl to bezpochyby člověk, který si šel za tím, co dokázal. To, že byl zvláštní a osobnost, která budí kontroverzi, o tom nemusíme polemizovat. Pro mě to byl hlavně geniální muzikant. Jeho muzika byla, je a dlouho ještě mezi námi bude,“ říká hudební dramaturg Michal Klein.

Král popu během své kariéry prodal přes 750 milionů desek a Thriller je dokonce nejprodávanějším albem všech dob. Podle časopisu Forbes si tak Jackson během svého života vydělal zhruba 500 milionů dolarů.

Jenže Michael Jackson nebyl jen hudební ikonou. Během let se začala nořit podezření, že Jackson zneužíval malé děti, se kterými trávil spoustu času na svém statku Neverland. První soudní spor vyřešil mimosoudně a stálo ho to pouhých 22 miliónů dolarů. Tím to ale nekončilo a soudní spory se začaly kupit a podezření přibývat. Deset let po Jacksonově smrti změnil dokument dost zásadně pohled na krále popu. Některá rádia přestala hrát jeho hudbu, na Novém Zélandu dostal i celoživotní zákaz, díly Simpsonových, ve kterých byl vyobrazen, byly vyřazeny. Je to správně? „Je to velmi zvláštní. S tou muzikou to nemá nic společného. Kdyby v těch písničkách zpíval, jak je bezvadný zneužívat malé chlapečky, tak pak je to všechno špatně. Ale nebylo to prokázané, pokud to dělal, možná asi jo, proč by platil 22 miliónů dolarů jen tak někomu pro legraci, možná na tom něco bylo, to ponechme na soudech, ale zakazovat kvůli tomu muziku, rušit a stahovat z vysílání… (…) mně to přijde celý jako kampaň ve stylu MeToo,“ říká hudební publicista Honza Dědek.

Zajímá vás toto téma více? Pusťte si úvodní video! Zároveň nám můžete zasílat náměty, čím bychom se měli zabývat příště.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!