Názory bez cenzury: Průměrná měsíční mzda podle tabulek roste. Ale jaká je realita?

Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku letos v 1. čtvrtletí meziročně vzrostla o bezmála sedm a půl procenta. V současné době je tedy průměrná hrubá měsíční mzda v České republice 32 466 korun. Mají se dobře čeští zaměstnanci? Podle statistiky ano, ale jaká je realita? A kdy máme očekávat, že se tento trend zastaví? I o tom jsme mluvili v Názorech bez cenzury.
Průměrná měsíční mzda podle tabulek roste. Ale jaká je realita?
Prima FTV

reklama

Když rostou mzdy, znamená to pro lajka, že se zaměstnanci mají dobře. Je tomu opravdu tak? „Tak mohli by se mít mnohem lépe, kdyby mzdy rostly ještě rychleji. Ale je důležité, že rostou, rostou jak nominální mzdy, tak reálné mzdy a dá se říci, že rostou nepřetržitě šestým rokem. Což je dobré. Tady je třeba mít na paměti, že srovnáváme statistické údaje, vždycky stejné období stávajícího roku se stejným obdobím minulého roku,“ říká ekonom Miroslav Ševčík a pokračuje: „Ze statistického pohledu se ale prakticky dvě třetiny zaměstnanců nedostanou na průměrnou mzdu.“

Zajímá vás toto téma více? Pusťte si úvodní video! Zároveň nám můžete zasílat náměty, čím bychom se měli zabývat příště.  

reklama

reklama