Názory bez cenzury: Snižování hranice trestní odpovědnosti. Ano, nebo ne?

Podle některých příliš roste agresivita dětí a přibývá případů, kdy spáchají čin, za který by měly být potrestány - a to více, než současný právní řád umožňuje. Jiní jsou ale opatrnější a před návrhy na snižování hranice trestní odpovědnosti varují. Měl by zákon umožnit tvrdší tresty? Anebo máme být v tomto ohledu opatrní a nic neuspěchat? Téma pro dnešní Názory bez cenzury.
Snižování hranice trestní odpovědnosti. Ano, nebo ne?
Prima FTV

reklama

„Já bych to rozhodně nedělal, a to z jednoho důvodu, že narážíme při snižování trestní odpovědnosti na pubertu. A kolem věku 14 let polovina chlapců ještě není v pubertě, to znamená, že kdyby se to snížilo jenom o rok, tak vlastně uděláme trestně odpovědné děti, a to i ve věcech týkající se sexu. To znamená, že tím legalizujeme sex mezi dospělým a dítětem. Ale já bych to řešil úplně jiným institutem, já bych to řešil analogem zplnoletnění, stejně jako u dětí. Když je třeba holka těhotná, tak ji můžeme zplnoletnit. Tak stejně já bych tady zohlednil to, že některé děti jsou předčasně dospělé a chovají se jako dospělé, včetně těch násilných činů a tam bych je prohlásil za dospělé a pak bych je řešil jako tu zplnoletněnou dívku, už jako dospělou,“ říká psycholog Jeroným Klimeš.

Zajímá vás toto téma více? Pusťte si úvodní video! Zároveň nám můžete zasílat náměty, čím bychom se měli zabývat příště.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!