Názory bez cenzury: U nás jsou oběti zastrašovány a pronásledovány katolickou církví, a to velmi aktivně, říká Jan Rozek

Do Polska po propuknutí skandálu se zneužíváním dětí kněžími míří speciální zmocněnec Vatikánu pro boj s pedofilií. Změní se konečně něco? A jak zvládá Vatikán boj se sexuálním zneužíváním uvnitř církve? Téma pro Názory bez cenzury.
Názory bez cenzury: Zneužívání dětí kněžími
Prima FTV

reklama

V Polské římskokatolické církvi si zřejmě někteří činovníci utírají pot z čela v očekávání, co se v následujících dnech bude dít. Do Polska totiž míří Charles Scicluna, speciální zmocněnec Vatikánu pro boj s pedofilií. Vyslal ho tam sám papež František poté, co v Polsku vypuknul velký skandál. Několik miliónů lidí již vidělo dokument, který dost jasně popisoval sofistikované zneužívání dětí kněžími. Podle polského tisku se seznam kněžích a jiných vysoce postavených církevních činovníků, kteří zneužívali nebo zneužívání kryli, hrozivě rozšiřuje.

A jak se k tomuto tématu staví česká církev? Přistupuje k problematice zneužívání dětí kněžími správně? „No tak to v žádném případě. My bychom si velmi cenili, kdyby k tomu přistoupila katolická církev v České republice jako v Polsku. To by byly oběti velmi šťastny. Protože v Polsku třeba primas jasně řekl, že žádný kněz, který byl odsouzen soudem za pohlavní zneužívání dětí, nesmí se nikdy vrátit do služby jako kněz. V České republice je to přesně opačně. Tito kněží jsou vráceni do služby a dále mohou konat sexuální zneužívání. A když se třeba ohradíte panu arcibiskupovi, jak je tohle možné, tak vám ani neodpoví. To je vlastně přístup katolické církve. Dále katolická církev aktivně pronásleduje oběti, dělá to různými skrytými způsoby, různými žalobami, trestními oznámeními. Zrovna tento týden přišlo další podání od právníka pana kardinála, že na nás podá další žaloby, a tak dále a tak dále. U nás jsou oběti zastrašovány a pronásledovány katolickou církví, a to velmi aktivně,“ říká zástupce Spolku pro čistou církev Jan Rozek. A proč to tedy dělají? Dozvíte se v úvodním videu!

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!