Názory bez cenzury: Učitelé jako oběti šikany žáků – co s tím?

Další případ napadení pedagoga – tentokrát na základní škole v Bílině na Teplicku, kdy žákyně šesté třídy měla dát facku svému učiteli, kterého tak chtěla potrestat za poznámku, kterou od něj měla dostat. Celou akci dívka zřejmě dopředu naplánovala spolu se svými spolužáky. Jaké možnosti mají učitelé, když se stanou obětí šikany? Bojuje se proti šikaně dostatečným způsobem? A co se bude dít s žáky, kteří se jí účastní? Těmto a dalším otázkám jsme se věnovali v Názorech bez cenzury.
Učitelé jako oběti šikany žáků – co s tím?
Prima FTV

reklama

Je dnes velký problém šikana žáků směrem k učiteli? „Všimněte si, že ta dvanáctiletá dívka se vůbec necítí být ohrožena, když jde napadnout učitele. Ona to plánuje stejně, jako kdyby plánovala úkladnou vraždu. To znamená, naplánuje si všechny cesty vedoucí k tomu činu, přizve si kamarády, přizve si publikum a má pocit naprosté beztrestnosti. Ona měla pocit, že se jí nemůže nic stát. To znamená, že dětí začínají mít ve škole pocit, že si tam můžou dělat, co chtějí. Jsou prakticky nepotrestatelní. Že jim rodiče řeknou – prosím tě, co blbneš, to se přece nedělá - a tím to maximálně skončí. Ostatní děti, všimněte si, drží koalici s tou kamarádkou a vůbec si neuvědomují, že se můžou úplně stejně zaplést do mnohem horších kriminálních činů, které budou, dejme tomu, jenom o pár let později. Já bych jen rád připomněl, této holce je dvanáct let a bydlí v Bílině. Asi dvaadvacetiletí kluci v Bílině o nějakých patnáct let zpátky připravovali úkladnou vraždu. (…) Bylo to stejně připravené dopředu. Tedy tady pozor, děti začínají mít pocit, že se jim nemůže nic stát a v podstatě mají pravdu,“ říká psycholog Jeroným Klimeš.

Zajímá vás toto téma více? Pusťte si úvodní video! Zároveň nám můžete zasílat náměty, čím bychom se měli zabývat příště.

reklama

reklama