Názory bez cenzury: V Alabamě schválili zákaz potratů. Je to tak správně? A jak je to u nás?

V americkém státě Alabama začne za 6 měsíců platit úplný zákaz potratů, a to téměř bez výjimky. Před pár hodinami ho podepsala republikánská guvernérka Kay Iveyová. Alabama se tak okamžitě stala jednou z nejpřísnějších zemí, co se potratů týče. Zakázán bude jakýkoliv potrat, v jakémkoliv měsíci. A to i v případě, že ženu někdo znásilní nebo půjde o incest. Jediná výjimka nastane ve chvíli, kdy bude ohrožen život matky. A co za potrat hrozí? Trest až 99 let vězení. Ne pro matku, ale pro lékaře, který zákrok provede. Jaký dopad to bude mít na místní ženy? A co potraty v České republice? Je dobře, že jsou povoleny? Mělo by se to změnit? Nebo naopak pravidla ještě více zvolnit? Téma pro Názory bez cenzury.
V Alabamě schválili zákaz potratů. Je to tak správně?
Prima FTV

reklama

Přece jen, pokud někdo znásilní ženu, neměla by mít právo rozhodnout, jestli si dítě nechá nebo ne? „Samozřejmě z pohledu někoho, kdo je zásadně zcela proti potratům a považuje potrat za vraždu, tak pak když to vezmete do logických důsledků,  není překvapivé, že chtějí, aby ten zákaz byl absolutní, tedy i pro ženy znásilněné. Osobně to považuji za zbytečné vyostřování té situace a debaty,“ říká Matyáš Zrno, publicista konzervativního think-thanku Občanský institut.

Zajímá vás toto téma více? Pusťte si úvodní video! Zároveň nám můžete zasílat náměty, čím bychom se měli zabývat příště.

reklama

reklama