Názory bez cenzury: V ČR přibývá dětských dlužníků – jak je to možné?

V České republice jsou tisíce dětských dlužníků. Jak dětem vznikají dluhy? Jsou schopni čeští politici situaci změnit? Proč je za ně nezaplatí rodiče? Nejen o tom byly dnešní Názory bez cenzury.
V ČR přibývá dětských dlužníků – jak je to možné?
Prima FTV

Odborníci na sociální problematiku a někteří politici označují exekuce u dětí za nemravnost. Podle údajů exekutorské komory mělo v roce 2017 exekuci bezmála 6 tisíc dětí. Loni jich bylo skoro 3 500. V této situaci se stává, že děti vstupují do dospělosti už zadlužené. Podle odhadů jsou takových dlužníků desetitisíce. Jak tedy dětem vznikají dluhy? „V České republice velmi jednoduše, oproti ostatním státům Evropy. U nás může dítěti vzniknout dluh třeba tak, že jede načerno tramvají, a to třeba tak, že ho maminka posadí a zapomene mu dát ráno peníze. A pokud ho chytne revizor, dítě nějakým způsobem ztotožní a dá mu pokutu. A to dítě se to třeba doma bojí říct nebo na to zapomene, nebo prostě vzhledem ke svému věku nechápe, že by to měl nějak odevzdat rodičům ten papír, aby to zaplatili. Jsou děti, které se svých rodičů bojí. Takových dětí je spousta. V České republice je možné, aby takto vznikl dítěti dluh a byl vymáhán soudně. Tyto věci se řeší primárně tzv. trestními příkazy. To znamená, že vůbec nedojde k soudnímu řízení, tak tam nerozhoduje soudce, ale jede to počítačově přes nějakého soudního úředníka, kde se v podstatě vytrácí zájem toho dítěte a nikdo nepřezkoumává, jestli bylo dítě v psychickém a mentálním stavu, aby bylo schopno posoudit dosah takového jednání a tudíž se mu automaticky ten dluh přiklepne. Ale to je jen jedna z variant,“ říká advokátka Lucie Hrdá.

Zajímá vás toto téma více? Pusťte si úvodní video! Zároveň nám můžete zasílat náměty, čím bychom se měli zabývat příště!

reklama