Názory bez cenzury: Zapojení civilistů do obrany státu je dobrým krokem, shodli se odborníci

Další díl pořadu Názory bez cenzury se věnoval především návrhu Ministerstva obrany na zapojení civilistů do obrany státu. Bohužel resort ministra Martina Stropnického k nám žádného zástupce nevyslal. Na ostré otázky našich moderátorů a diváků tak odpovídali europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil a člen Českomoravské myslivecké jednoty Bohumil Straka.
Hosty pořadu Názory bez cenzury byli Jiří Pospíšil a Bohumil Straka
Hosty pořadu Názory bez cenzury byli Jiří Pospíšil a Bohumil Straka
FTV Prima

reklama

Pospíšil i Straka se shodli v tom, že návrh Ministerstva obrany je dobrým krokem, který už ale mohl přijít dříve. Podle nich totiž mohou civilisté k obraně státu zvláště při sílící vlně teroristických útoků výrazně přispět, neboť není v moci bezpečnostních složek zasáhnout úplně všude. „Obecně to lidem třeba poskytne možnost doplnit své vzdělání, zvýšit svoji odolnost na mimořádné situace, naučit se prvky první pomoci,“ vidí Pospíšil výhody i mimo užití zbraní.

 

Armáda by však podle Pospíšila měla říci, jak si takovou spolupráci mezi státem a občanským sektorem přesně představuje. Jako fungující příklad podobné kooperace zmínil europoslanec hasiče: „Máme tady profesionální hasiče a vedle toho dobrovolné hasiče. Když nastane nějaká živelná katastrofa, tak jsou zkrátka aktivizováni i ti dobrovolní hasiči a pomáhají sekundárně těm profesionálům.“

Zajedno byli oba hosté také v tom, že stát není schizofrenní v tom slova smyslu, že by chtěl zapojit civilisty do obrany a zároveň omezoval práva držitelům legálních zbraní. Česká republika totiž odmítá směrnici EU týkající se omezení zbraní. Podle Pospíšila i Straky by měl být zachován současný zákon o zbraních a střelivu, který je dostatečně přísný a zároveň neomezuje držitele legálních zbraní. „My nechceme vyzbrojovat, ale chceme neodzbrojovat,“ zdůraznil Straka.

Směrnici by mohl zrušit Soudní dvůr Evropské unie

Problémem je však ona směrnice EU, která je nadřazená národnímu právu. Bývalý ministr spravedlnosti ale vidí šanci, jak se implementaci směrnice, kterou považuje za „legislativní paskvil“, vyhnout. Cestu podle něj představuje kvalitní žaloba podaná k Soudnímu dvoru Evropské unie: „Já jsem přesvědčen, že ta směrnice je tak nekvalitní, že pokud to evropský soudní dvůr bude posuzovat odborně, věcně, nikoliv politicky, tak musí tu směrnici zrušit,“ míní Pospíšil.

Díky dotazům našich diváků se téma rozhovoru dotklo také oblastí prevence teroristických útoků, povinné vojny, setrvání v EU či migrační krize. Zajímá Vás, jak na tyto otázky oba pánové odpovídali? Podívejte se na celý rozhovor uvnitř toho článku. Nesestříhanou verzi rovněž naleznete na facebookových stránkách Zpravodajství FTV Prima a Názory bez cenzury. Reportáž chystáme také do Zpráv na Primě, které začínají v 18.55.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!