Nebezpečí jen týden před Vánocemi? Zemi mine nebezpečný asteroid

Asteroid o velikosti zhruba poloviny planetky, která kdysi vyhubila dinosaury, se blíží k Zemi. Pětikilometrový asteroid by jí ale měl minout ve vzdálenosti okolo 10 miliónů kilometrů, což je ve vesmírném měřítku těsný průlet. Planetku 3200 Faethón NASA označila za potencionálně nebezpečný objekt.
ilustrační foto- asteroid
ilustrační foto- asteroid
youtube.com/NBC News

reklama

Meteorický roj Geminidy, kterého je asteroid 3200 Faethón součástí, by se měl k Zemi přiblížit před Vánocemi a to na vzdálenost pouhých 3,2 milionu kilometrů.  „Mimořádně prodloužená dráha asteroidu vede k tomu, že je někdy blíž ke Slunci než Merkur a jindy je naopak dál než Mars,“ cituje server RT vyjádření z Observatoře Immanuela Kanta v Kaliningradu.

Jedná se o asteroid, který je k Zemi nejblíž za posledních 40 let a kolem Země by se měl prohnat 16. prosince.

Čutaná trošku jinak...

Tohle jsou frajeři. Takhle se fandí ve vesmíru!

NASA ve svém prohlášení uvedla, že se jedná o anomálii a označila asteroid za pro Zemi nebezpečný. A vzhledem k tomu, jak blízko se asteroid přibližuje ke Slunci, byl pojmenován podle řeckých legend. Faethón byl v řecké mytologii synem boha Slunce Hélia.

Meteorické roje, jako je Gaminidy obvykle pocházejí z komet, nikoliv z asteroidů. Tento jev tak vedl některé vědce k domněnce, že 3200 Faethón je ve skutečnosti kometové jádro, které se pomalu rozkládá na menší částice. 

reklama

reklama