Nečekaný krok prezidenta Trumpa: S manželkou navštívil americké vojáky v Iráku

Americký prezident Donald Trump večer navštívil vojáky v Iráku. Vysoce postavení iráčtí politici cestu Trumpa odsoudili. Podle nich jde o zásah do jejich suverenity. Podle Washingtonu ale Trump údajně komunikoval dopředu s iráckým premiérem Ádilem Abdl Mahdíhem, který měl o cestě vědět dopředu.
prezident Donald Trump s první dámou na návštěvě vojáků v Iráku
prezident Donald Trump s první dámou na návštěvě vojáků v Iráku
AP

reklama

Prezident Trump už kdysi prohlásil, že nepovažuje za „příliš nutné“ navštívit vojáky v nebezpečných zónách v zahraničí. Z neznámého důvodu ale změnil názor. V letounu Air Force One se zhasnutými světly a staženými žaluziemi vyrazil na večerní návštěvu základen v Iráku.

Trump odcestoval i se svojí manželkou Melanií Trumpovou. Jako důvod uvedl poděkování vojákům za jejich služby, oběti a úspěchy. Při cestě Trump oznámil, že nemá v plánu stahovat vojáky z Iráku.

 

 

Neohlášenou cestu kritizují političtí představitelé Iráku. Podle nich je Trumpova cesta jasným porušením diplomatických pravidel. „Cesta poukazuje na nepřátelskost a přezíravost v jednáních s iráckou vládou,“ uvedl v prohlášení lídr parlamentní koalice Hádí Ámirí.

Cílem cesty byla základna Al Asad Air, kde vystoupil a promluvil k vojákům. Během cesty zpět pak Trump navštívil i základnu Ramstein v Německu. Přistál tam pouze na pár hodin, kvůli schůzce s vojáky. Zároveň při zastávce bylo potřeba doplnit palivo na cestu zpátky do Ameriky.

reklama

reklama