Nechceme tu USA, Izrael ani zkorumpované politiky. V Iráku vyšly do ulic tisíce lidí

Davy tisíců Iráčanů v pátek vyšly do ulic v iráckém hlavním městě Bagdádu poté, co tamní prominentní klerik vyzval k protestům proti americké vojenské přítomnosti v návaznosti na nedávné zavraždění íránského generála Sulejmáního a iráckého vůdce milicí americkým dronem. Informovala o tom agentura Reuters.
Protesty proti pobytu amerických vojsk v Iráku
Protesty proti pobytu amerických vojsk v Iráku
AP/ASSOCIATED PRESS

reklama

Pochod, k němuž vyzval irácký duchovní Muktada Sadr, má za cíl vytvořit tlak na Washington, aby stáhl své jednotky z Iráku. Řada protivládních demonstrantů má v souvislosti s aktuální aktivitou obavy, že pochod zastíní jejich separátní měsíce trvající demonstrace, kterými zpochybňují Íránem podporované šíitské skupiny, které jsou v současnosti v zemi u moci.

 

Chceme pryč USA, Izrael i zkorumpované politiky

Klerik Sadr se staví proti jakémukoliv zahraničnímu zasahování v Iráku, přičemž se v poslední době naklonil blíž k Íránu, jehož spojenci v zemi měli postupně ovládnout státní instituce po americké invazi do země v roce 2003. Pochody, které začaly v časných hodinách v pátek, se vyhnuly náměstí Tahrir, které je právě symbolem protestů proti iráckým vládnoucím elitám.

„Chceme je všechny pryč – Ameriku, Izrael a zkorumpované politiky ve vládě,“ uvedl zaměstnanec tamního ministerstva zdravotnictví Raed Abu Zahra. „Podporujeme také protesty v Tahriru, ale chápeme, proč Sadr drží protesty zde tak, aby to neodvádělo pozornost,“ dodal.

Muži a ženy pochodovali za mávání červenými, černými a bílými národními barvami a skandovali hesla proti Spojeným státům americkým. Někteří protestující se symbolicky oblékli do bílého oděvu, čímž naznačovali, že jsou ochotni za svou zemi položit život, jiní drželi transparenty s nápisy jako třeba „Ne, ne, Americe, ne, ne, Izraeli, ne, ne kolonialistům“.

Abdul-Mahdi - irácký premiér

Irák chce s USA jednat o stažení amerických vojsk

Irácký parlament odhlasoval odchod USA, premiér vyzval k jednání

Irácký premiér Adel Abdul-Mahdi již zkraje nového roku požádal amerického ministra zahraničí Mika Pompea, aby vyslal do Iráku delegaci, jejímž úkolem by bylo jednání o harmonogramu stažení amerických vojsk z Iráku.

 

 

Jeho žádost přišla poté, co irácký parlament odhlasoval nezávazné usnesení volající po odchodu amerických sil ze země. Americký prezident Donald Trump reagoval tím, že USA z Iráku neodejdou, dokud jim země nezaplatí za leteckou základnu, kterou v zemi USA vybudovaly. V Iráku je sedmnáct let po americké invazi rozmístěno přes pět tisíc amerických vojáků.

Napětí v Iráku vzrostlo v souvislosti se zavražděním íránského generála Kásima Sulejmáního Spojenými státy americkými z kraje tohoto měsíce na mezinárodním letišti v Bagdádu.

reklama

reklama