Nechcete podporovat klecové chovy? Tip jak snadno poznat původ vajec

Přeplněné chovy slepicemi, které mají minimální životní prostor, špatnou výživu a málo pohybu, spustily celospolečenskou debatu. U mnoha lidí došlo z etických důvodů ke změně nákupních zvyků. Rozlišit, odkud vejce pocházejí, není složité. Stačí otevřít plato a prohlédnout si jedno z vajec uvnitř.
Klecové chovy slepic
Klecové chovy slepic
AP

reklama

Vejce hojně využíváme v kuchyni jako oblíbenou snídani, součást salátů nebo při vaření a pečení. Jsou výborným zdrojem bílkovin, vitamínů a železa. Před lety se objevily zprávy o tom, že jejich konzumace neprospívá našemu zdraví tím, že zvedají hladinu „zlého“ LDL cholesterolu v krvi. Následovalo mnoho výzkumů, které přinesly pro milovníky vajec dobrou zprávu. V jídle přijímaný (dietní) cholesterol a ten produkovaný v našich játrech se liší a hladinu v krvi ovlivňuje minimálně.

Jak poznat způsob chovu?

Nejlepší způsob je odebírat vejce od známého chovatele v blízkosti vašeho bydliště. Můžete si ověřit, v jakých podmínkách chovatel slepice chová. Pokud takovou možnost nemáte a kupujete vejce v supermarketu, využijte tohoto jednoduchého taháku.

Na každém vejci najdete natištěný kód z čísel a písmen, který obsahuje druh chovu, kód státu určující zemi původu, registrační číslo hospodářství a velikost - například 1 CZ 4567 M. Zajímá nás především první číslice, která je v rozmezí 1 až 4. Vyhýbat bychom se měli určitě skupině označené čtyřkou. Právě tou výrobci označují vejce slepic chovaných v klecích. Číslovkou 3 jsou označené halové chovy či chov na podestýlce. Dvojkou je označen volný výběh a číslo jedna představuje nejvyšší možnou kvalitu vajec – BIO. Kromě kódu je dobré určitě sledovat, zda skořápka není viditelně poškozená.

Takto vypadají haly s klecovým chovem
Autor: AP Takto vypadají haly s klecovým chovem

Ukončení prodeje vajec z klecových chovů do roku 2025

Řetězce Penny, Lidl, Billa i další obchodníci po rostoucím tlaku aktivistů a veřejnosti slíbily, že do roku 2025 přestanou vejce z klecových chovů prodávat úplně. Do té doby se vám může hodit tento tahák do vaší peněženky.

Označení druhu chovů:

1 – BIO kvalita

2 – Vejce slepic chovaných ve volném výběhu

3 – Vejce slepic chovaných v halách

4 – Klecový chov

reklama

reklama