„Nechte Flynna být“ nebo „Rozežeňte to mračno“. Exšéf FBI popsal komunikaci s Trumpem i ruské hackerské útoky

„Nechte Flynna být“ nebo „Rozežeňte to mračno“. Exšéf FBI popsal komunikaci s Trumpem i ruské hackerské útoky

Ve Washingtonu proběhla veřejná část ostře sledovaného slyšení bývalého ředitele FBI Jamese Comeyho. Comey senátory informoval o údajném nátlaku, který při vyšetřování údajného ruského vměšování do amerických voleb pociťoval ze strany hlavy státu Donalda Trumpa. Slyšení je v USA považováno za vrcholnou politickou událost roku a očekává se, že jeho sledovanost bude podobná jako u „Super Bowlu“.

Bývalý šéf FBI během úvodní části slyšení vyjádřil přesvědčení o tom, že se Rusko snažilo ovlivnit americké prezidentské volby. Popřel také, že by Trump jakkoliv zasahoval do některého z vyšetřování FBI. Comey ale připustil, že na něj Donald Trump vyvíjel nátlak ohledně vyšetřování Michaela Flynna i ruských vazeb na Trumpův tým. Současný americký prezident si prý chtěl také získat Comeyho loajalitu.

Comey hned v úvodu slyšení odpovídal na otázky předsedy Senátu ohledně ruského zásahu do amerických prezidentských voleb. Podle bývalého šéfa FBI není pochyb o tom, že se Kreml pokusil volby ovlivnit. První hackerský útok měl proběhnout už na konci léta 2015 a krom Demokratické strany měl stovky dalších cílů včetně vlády a úřadů.

Na přetřes přišla také komunikace mezi Comeym a prezidentem Trumpem. Comey vypověděl, že si během schůzek s Trumpem psal poznámky, protože prý tušil, že se mu budou hodit. Při schůzkách s prezidentem Obamou ani Bushem (v té době byl ještě ve funkci náměstka ministra spravedlnosti) nic podobného nečinil. Průběh schůzek s Trumpem označil Comey za „znepokojující“.

Comey naznačil, že Trump vyvíjel silný nátlak na to, aby FBI ukončila vyšetřování bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna. Nikdy to ale přímo nenařídil. „Doufám, že necháte Flynna být, je to dobrý chlap,“ měl podle Comeyho prohlásit Trump na jejich soukromé schůzce. Bývalý šéf FBI byl dle svých slov šokovaný, a proto jen odvětil: „Souhlasím s tím, že je to dobrý člověk.“ Trumpovo prohlášení však nepovažoval za rozkaz, i když připustil, že se to tak interpretovat dalo.

Právě vyšetřování Michaela Flynna kvůli jeho vazbám na Rusko bylo podle Comeyho pravděpodobně klíčové pro jeho konec u FBI. Odvolání ho dle jeho slov překvapilo, neboť mu Trump prý několikrát sdělil, že je s jeho prací spokojen.

Comey: Trump požadoval moji loajalitu

Comey také vypověděl, že měl pocit, jako by si Trump snažil získat jeho loajalitu. Prezident mu prý několikrát sdělil, že si přeje, aby pokračoval na postu ředitele. Podle Comeyho se snažil docílit toho, aby šéf FBI požádal o možnost ve své funkci zůstat. „Zdravý rozum mi říkal, že Trump něco chce výměnou za to, že mě ponechá v čele FBI,“ myslí si Comey. Trump mu měl prý dokonce říct: „Potřebuji loajalitu, očekávám loajalitu.“ To se však Comeymu vůbec nelíbilo, protože FBI je nezávislá a ředitel by podle něj neměl cítit žádnou politickou loajalitu.

Bývalý ředitel FBI dnes také potvrdil, že za jeho funkce nebyl Trump vyšetřován. Na to se ho prý v minulosti ptal i sám Donald Trump. Zároveň ho měl utvrzovat v tom, že s Ruskem nemá nic společného. Ruské vyšetřování pak označil za „mračno“, které mu brání v rozletu, a žádal Comeyho, zda by to mračno nemohl rozehnat. Na to mu prý Comey opatrně odpověděl, že uvidí, co se dá dělat.

Slyšení se dotklo také úniku informací do médií. Comey vypověděl, že obsah konverzací s prezidentem konzultoval pouze s nejužším vedením FBI. Únorový článek deníku New York Times, ve kterém se objevily informace o Trumpově spolupráci s Ruskem, označil za nepravdivý. „My ale nemůžeme volat redaktorům a opravovat jejich práci,“ vysvětlil Comey.

Tagy: