Nedaleko města Slaný umírají strovky ryb v otráveném rybníku

V Žižickém rybníku nedaleko středočeského města Slaný dál umírají desítky ryb. V úterý jsme vám o otrávené vodě říkali. Na břehu jen smutně postávají rybáři a pozorují, jak ryby lapají po dechu.
14. 3. 2018 ZPRÁVY: NEDALEKO MĚSTA SLANÝ UMÍRAJÍ STOVKY RYB V OTRÁVENÉM RYBNÍKU
14. 3. 2018 ZPRÁVY: NEDALEKO MĚSTA SLANÝ UMÍRAJÍ STOVKY RYB V OTRÁVENÉM RYBNÍKU

reklama

Mnoho let usilovné práce, každodenní krmení, kontroly, jestli ryby rostou, slavnostní výlovy i sportovní rybaření, to vše je pryč. Těžká práce chovatelů se doslova rozplynula jako pěna na vodě. „První v řadě šli amuři, tolstolobici, teď začali candáti. Už jsme tady honili přes metr štiku, která je totálně bílá opuchlá,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima soukromý zamědělec a majitel kontaminovaného rybníku Tomáš Jelen.

Zřejmě už není pochyb o tom, že za úhyn ryb může jedovatá látka, která se dostala do rybníka. Všimněte si, jaké mají po svém těle krvavé skvrny. To je od toho, jak jim látka jejich těla naleptala. „Bylo na místě s hasičema zjištěno, že tady je desetkrát nadměřenej čpavek ve vodě a jsou tady dusičnany,“ upřesnil Jelen.

„No je to hrozný pocit. Je to hlavně celoroční práce a takhle to přijde v niveč,“ popsal ochránce přírody Václav Dufek. Policejní vyšetřování je v tuto chvíli na samém začátku. Nicméně mezi místními se povídá, že jedovatá látka unikla z nedaleké čističky odpadních vod, která je v rekonstrukci.

Porod v moři? Ruská turistka přivedla na svět miminko přímo v Rudém moří!

Porod v moři? Ruská turistka přivedla na svět miminko přímo v Rudém moří!

Škoda na uhynulých rybách půjde nejspíš do milionů korun

„Ten její provoz není ale omezen tak, že by se měl dotknout občanů, a stejně tak by nemělo dojít k nějakým takovýmto únikům látek,“ doplnil starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS). K nedaleké čističce odpadních vod u Slaného. Ano k té, která je momentálně v rekonstrukci, jsme se vydali. A objevili jsme docela zajímavou věc. Potok, který napájí nedaleké rybníky, je v těchto místech úplně čistý a tady z čističky z kanálu vytéká jakási kalná voda. Nejsme chemici, těžko říci, co obsahuje, ale rozhodně to na první pohled nevypadá moc zdravě.

„To je povolené, my máme nějaké jiné limity teď, protože probíhá rekonstrukce, to je povolený, to je odlehčení před čistírnou, protože nestihneme vyčistit takové množství vody, jaké standardně čistíme,“ uzavřel vedoucí ČOV a kanalizace Slaný Martin Bicenc. Škoda na uhynulých rybách půjde zřejmě až do milionů korun. Rybáři se budou každopádně snažit alespoň ty žijící ryby zachránit tím, že do vody rozsypou sůl. Ta by měla jedovatou látku ve vodě neutralizovat.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!