Nedopalky cigaret brání růstu rostlin, ukazuje nová studie. Dočkáme se ekologických filtrů?

Studie, kterou vedla Anglia Ruskin University ve Velké Británii, ukazuje, že přítomnost nedopalků cigaret v půdě snižuje šanci na vyklíčení a růst jetele o 27 % a 28 %. Pro trávu je úspěšnost klíčení snížena o 10 % a růst o 13 %.
Odhaduje se, že každý rok se na celém světě odhodí 4 500 miliard nedopalků, což z nich činí jednu z největších forem znečištění planety pomocí plastů.
Většina cigaretových nedopalků obsahuje filtr vyrobený z acetátu celulózy. Trvá minimálně 15 let, než se v přírodě rozloží. I tak se nerozloží úplně – zůstanou malé částečky mikroplastů, které se dostanou do půdy a následně do vody. Organické filtry do ručně balených cigaret jsou na tom o něco lépe, toxické látky jsou v nich ale také.
Vědci zjistili, že filtry z nekouřených cigaret mají skoro stejný efekt na růst rostlin, jako filtry použité. To naznačuje, že růst rostlin může být ovlivněn samotným filtrem i bez dalších toxinů uvolňovaných při hoření tabáku.
Akademici během výzkumu procházeli určené lokace okolo města Cambridge a zjistili, že se na určitých místech vyskytuje i 128 odhozených nedopalků na metr čtvereční.
Server Třídění odpadu.cz uvádí, že řešení pro snížení znečišťování planety nedopalky je jejich odhazování v první řadě tam, kam patří – tedy ne do přírody nebo vody, ale do koše. Nedopalky jsou nerecyklovatelné a zatím se většina nezabývá tím, zda je možné nedopalky prakticky využít. Přitom cigaretové nedopalky jsou zdrojem škodlivých až toxických látek, které se uvolňují do okolního prostředí.
Někteří odborníci zvažují možnost, že by se nedopalky mohly využívat ve stavebnictví k vylehčování stavebních dílců, nebo by se mohly přidávat do asfaltových směsí. To už se ostatně děje v Austrálii díky tamním vědcům, kteří vyvinuli technologii, která ze směsi nedopalků a živice vyrábí asfalt, jehož technické parametry jsou podobné jako u konvenčního asfaltu, informoval Ekolist.cz. Na rozdíl od klasického asfaltu mají jednu velkou výhodu: cesty zpevněné tímto materiálem absorbují méně tepla, díky tomu mají delší životnost a také snižují efekt tepelného ostrova ve městech.
To ovšem nemění nic na tom, že se v tuto chvíli výrobci cigaret problémem ohledně nedopalků nezabývají. Vznikají tak iniciativy, jako třeba BezVajglu, která vyrábí designové cigaretové krabičky na nedopalky, nebo Stop nedopalkům. Jejich krabičky a pouzdra se při vložení nedopalku nevznítí a nevydávají ani žádný zápach.
Řešení by ale nemuselo být v nedohlednu. Ekolist.cz upozorňuje například na americkou firmu Terra Cycle, která přišla s novým systémem sběru odpadu, nebo na důležitost legislativní stránky věci – například by mělo být trestné vyhazování nedopalků ve městech i v přírodě a legislativa by měla podporovat recyklaci.
Není tedy vyloučeno, že se v budoucnu budou filtry vyrábět z biologicky rozložitelných materiálů. Někteří výrobci údajně plánují do filtrů vkládat semínka rostlin, která by pak z odhozeného nedopalku vyrostla. Do té doby však zodpovědnost leží na kuřácích, aby nedopalky vyhazovali na správné místo.
Edita Dvořáková