Nedostatek spánku a ponocování má negativní vliv na kvalitu spermií, zjistili vědci

Muži, kteří chodí spát před půl jedenáctou večer, mají téměř čtyřikrát pravděpodobněji kvalitnější spermie než ti, kteří chodí spát později. Odborníci se podle serveru Daily Mail shodují na tom, že dostatečný spánek je v případě, že se pár snaží o založení rodiny, naprosto stěžejní.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

Vědci zjišťovali u mužů s průměrným věkem 34 let, v kolik hodin chodili za poslední měsíc v průměru spát a jakou kvalitu spermií jim diagnostikovali lékaři. Muži chodící obyčejně spát před půl jedenáctou večer měli téměř čtyřnásobně vyšší pravděpodobnost normální (dobré) kvality spermií oproti těm, kteří chodili do postele o půl dvanácté nebo později.

Spánková deprivace a psychika mohou způsobit nižší kvalitu spermií

Oproti mužům, kteří chodili spát mezi jedenáctou a půl dvanáctou, měli ti, co chodili spát „včas“, 2,75krát větší pravděpodobnost normálních spermií.

Dále muži, kteří denně spí v průměru sedm a půl až devět hodin, šestkrát pravděpodobněji dobrou kvalitu spermií než ti, kteří spí méně než sedm hodin za noc.

spíte správně? A odpočinete si u toho?

Dobrý spánek umožňuje lépe se učit

Důkazy naznačují, že spánková deprivace může způsobit to, že se imunitní systém přehřeje a zaútočí na spermie, zatímco pozdní uléhání k spánku může rovněž znamenat, že páry nemají čas na sex. „Důvody mohou být i psychologické, protože spánkově deprimovaní muži mohou trpět více stresem, což může mít na jejich plodnost vliv,“ uvedl profesor Hans Jakob Ingerslev, spoluautor studie.

Kvalitnější spermie i více příležitostí k sexu

Potřebu spánku potvrdil i doktor Raj Mathur, gynekologický konzultant z manchesterské univerzity, který nebyl do studie zapojen: „Studie navrhuje, aby muži snažící se o dítě chodili do postele dříve a měli dostatečné množství spánku. Chodit spát dříve s partnerkou rovněž může nabídnout více příležitostí k sexu a zvýšit tak šance na úspěch.“

„Pokud se vám nedostává dostatečného spánku, má to vliv na váš metabolismus, který bude mít negativní vliv na kvalitu spermií," dodává doktor Christopher Barratt z Univerzity v Dundee.

Ačkoliv řada vědců závěry studie podporuje, sami autoři upozorňují na to, že jejich práce byla menšího rozsahu a je zapotřebí dalšího výzkumu.

reklama