Nedovolila jsem jim odvyprávět můj příběh, říká žena, jejíž postava se objevila v seriálu Černobyl. Společnost to odmítá

Letos v květnu byl premiérově uveden seriál popisující katastrofické události kolem jaderné elektrárny Černobyl. V minisérii se objevuje také postava Ludmily. Žena, která je její reálnou předlohou, nyní poprvé od premiéry promluvila.
„Nedovolila jsem jim odvyprávět můj příběh,“ říká žena, jejíž postava se objevila v seriálu Černobyl. Společnost to odmítá
„Nedovolila jsem jim odvyprávět můj příběh,“ říká žena, jejíž postava se objevila v seriálu Černobyl. Společnost to odmítá
youtube/BBC News

reklama

Seriál zachycuje tragickou událost výbuchu reaktoru v jaderné elektrárně Černobyl z roku 1986 a způsob, jakým se s tím vypořádával Sovětský svaz. Snímek vyšel v koprodukci americké HBO a britské Sky.

Jednou z hlavních postav je ukrajinský hasič Vasilij, který je vyslán jako jeden z prvních k výbuchu v Černobylu. Mladý muž následně tragicky umírá následkem radiace. Seriál také popisuje, jak Ludmile umírá dítě pár dní po porodu, protože bylo vystaveno radiaci, když trávila čas v nemocnici s manželem.

Ludmila Ignatěnková, podle které tvůrci seriálu vytvořili jednu z hlavních postav, popsala svoje pocity britské stanici BBC. „Když jsem zjistila, že o mně bude film, cítila jsem se nepříjemně,“ říká.

Po odvysílání seriálu jí prý lidé pronásledovali k ní do bytu. Zašlo to až do té míry, kdy ji novináři strkali nohu do dveří, aby s ní mohli nahrát rozhovor. Ignatěnková zároveň čelila kritice za úmrtí jejího dítěte, které zemřelo na následky radiace čtyři hodiny po porodu.

„Ptali se mě, proč jsem byla vedle svého manžela, když jsem věděla, že jsem těhotná,“ popisuje. „Jak bych ho ale mohla opustit? Myslela jsem si, že je moje dítě v bezpečí. Tehdy jsme o radiaci nic nevěděli,“ dodává.

„Měla jsem telefonát z Moskvy. Říkali, že natáčeli v Lotyšsku a Kyjevě a chtěli mě kontaktovat, ale nepovedlo se jim to. Řekli, že by mi rádi zaplatili tři tisíce dolarů. V té době už byl film natočený,“ komentuje Ignatěnková. Telefon prý producentům položila.

Britské reportérce také řekla, že si myslela, že se jedná o nějaký podvod. Její rozhodnutí ovlivnilo prý také to, že jí volalo ruské číslo. „V naší zemi je válka, konflikt s Ruskem,“ vysvětluje.

Producenti seriálu ale její slova popírají. Ludmila Ignatěnková byla podle nich celou dobu obeznámena s tím, že se seriál o Černobylu natáčí.

„Produkční tým měl s Ludmilou Ignatěnkovou několik konverzací skrze lokální zástupce, a to před, při a po natáčení,“ tvrdí filmaři. Producenti byli prý s ženou v kontaktu s výslovným záměrem, aby o natáčení věděla. Seriál vykresluje její zážitky, tvrdí HBO/Sky.

„Ludmila měla také možnost podílet se na procesu vyprávění příběhu a podat zpětnou vazbu,“ komentují televizní společnosti. „Filmaři dělali vše pro to, aby popsali její příběh a příběh všech zúčastněných této tragédie s úctou a respektem,“ dodávají.

Ignatěnková prý nikdy v průběhu toho, co byla v kontaktu s producenty, nedala najevo, že by si nepřála, aby byl zahrnut její příběh, ani příběh jejího manžela.

Ludmila říká, že viděla části ze seriálu v ukrajinské televizi. Sledovat ho pro ni prý bylo velmi těžké a některé věci podle ní nebyly vykresleny podle pravdy. Ignatěnková ale zároveň ocenila některé detaily. Například autentické oblečení postav, včetně seriálové verze Ludmily.

reklama

reklama