Nedůstojná hra s čísly a podvod, uvedly odbory. Ministr školství označil stávku za debakl odborů

Ministr školství měl podle předsedy školských odborů podvést odborový svaz, učitele i premiéra. Ministr naopak označil snahu odborů za debakl. Dnešní plánované stávky pedagogických pracovníků, kteří protestují proti vládnímu nesplnění slibu desetiprocentního navýšení mzdových tarifů v příštím roce, se aktivně omezením nebo úplným zrušením výuky účastnilo asi dvanáct set škol, tedy celkově zhruba desetina. Asi čtvrtina škol měla omezenou výuku.
Ministr školství Robert Plaga
Ministr školství Robert Plaga
achiv FTV Prima

reklama

Českomoravský odborový svaz pracovníků ve školství vyhlásil na dnešní den stávku. „Ustoupili jsme z patnáctiprocentního navýšení platů pro rok 2020 na desetiprocentní růst tarifů. Vláda nakonec rozhodla pouze o osmiprocentním růstu, s čímž nesouhlasíme,“ uvedl na Twitteru předseda svazu František Dobšík. Stejný názor jako odborový svaz měly mít i Asociace ředitelů gymnázií, Asociace sdružené v CZESHA nebo Sdružení učňovských škol.

Odbory odmítají, že by šlo o „zpackanou“ stávku

Na dnešní tiskové konferenci pak místopředsedkyně odborového svazu Markéta Sajdlová uvedla, že úplně zavřených bylo podle dosavadních údajů 1221 škol, omezená výuka byla na 2743 školách a necelé tři tisíce škol poslaly odborům údajně podporu, ale nestihly se z důvodů prázdnin nebo nedostatku času připravit. Odbory v pondělí ohlásily, že se zúčastní 6 tisíc, tedy asi polovina škol.

Sajdlová odmítá slova, že by stávka byla „zpackaná“. Nejde prý o pětinu ani desetinu škol, o čemž hovoří pan ministr. Za požadavky na nárůst platů se navíc prý postavila více než polovina škol. Nejvíce se podle Markéty Seidlové mělo stávky účastnit škol v Moravskoslezském kraji.  

ilustrační foto

KOMENTÁŘ JANY KUNŠTEKOVÉ: Tragická komedie českého školství

Nedůstojná hra s čísly a podvod

Odboráři se cítí ministrem školství Robertem Plagou podvedeni. Chtěli údajně vést férové jednání. Proto původně neprotestovali kvůli 15% navýšení, což je jim nyní některými vyčítáno, a vyhlásili stávku až při nesplnění slibu o 10% navýšení.

Ministr školství měl podle předsedy školských svazů Františka Dobšíka ze sociálního dialogu udělat nedůstojnou hru s čísly a měl podvést svaz, učitele i premiéra.

Ministr školství Robert Plaga se minulý týden domluvil s premiérem Andrejem Babišem na navýšení tarifů o osm procent. Další dvě procenta půjdou pedagogům na odměny. S tím ovšem odborový svaz a pedagogové nesouhlasí.

Debakl odborářů, šlo jen o rozdělení mezi tarifní a mimotarifní složku

Ministr školství Robert Plaga na tiskové konferenci uvedl, že si ministerstvo udělalo vlastní průzkum na základě webů jednotlivých škol v osmi krajích na asi 75 procentech škol, z něhož vyplynulo, že se stávky účastní asi patnáct procent škol. Stávku označil za debakl odborů a neviděl k ní důvod. Debata s odbory dle jeho slov byla skutečně jen ohledně rozdělení jedenácti miliard na příští rok mezi tarifní a nadtarifní složky učitelských platů, kde odbory trvaly na deseti procentech.

Ministr rovněž zdůraznil, že by nechtěl, aby veřejnost kvůli této akci odborů podporované Kateřinou Valachovou a Pedagogickou komorou zanevřela na učitele. Zopakoval, že učitelé si navýšení platu zaslouží a nejenom nárazově, ale kontinuálně. Na dotaz ohledně původně slibovaného patnáctiprocentního navýšení uvedl, že si na ministerstvo financí šel pro toto platové navýšení, nicméně odešel s deseti procenty. Podle něj však učitelé vidí světlo na konci tunelu a vnímají, že po letech se v souvislosti s jejich platy skutečně něco děje.

Robert Plaga

Robert Plaga v Partii: Katastrofický stav je velmi blízko, silné ročníky učitelů postupně odcházejí

Jak se ke stávce postavily některé konkrétní školy?

Například na Praze 8 byla zcela uzavřena ZŠ Žernosecká. Na stávce se tam shodli všichni učitelé. Vedení školy o stávce informovalo rodiče na webových stránkách a vyvěsilo rovněž oznámení na vchodové dveře.

Ne všechny školy byly dnes kvůli stávce uzavřeny. Kupříkladu výuka na Vyšší odborné škole informačních studií nebo Střední škole elektrotechniky, multimédií a informatiky v Praze probíhala jako každý jiný den. Vedení druhé jmenované školy však na třetí vyučovací hodinu v rámci stávky připravilo besedu na téma „vývoj školství v ČR za posledních 30 let“.

Nezavřela ani třeba ZŠ Hálkova v Humpolci. Ta stávku podpořila dle vyjádření ředitele pasivně, když první dvě vyučovací hodiny pedagogové neučili, ale pouze dohlíželi na žáky ve třídách.

Stávky se neúčastní třeba ani ZŠ Tusarova na Praze 7 a ve škole se normálně učí. Chybí nicméně několik učitelů, kteří se rozhodli stávky účastnit. Ředitelka tak za chybějící pedagogy musela najít náhradu.

reklama

reklama