Negramotný klaun Bručoun odchází z brazilské politiky. Nikdo tam nepracuje, tvrdí

Že je to v politice samý „klaun“, slýcháme u nás v Česku poměrně často. Brazilští zákonodárci ale mezi sebou mají jednoho opravdového. Profesionální klaun Francisco Everardo Oliveira Silva, známý pod uměleckým jménem Tiririca, totiž dvakrát po sobě uspěl ve volbách do Národního kongresu. Potřetí už ale kandidovat nebude. Z práce svých kolegů je totiž dle svých slov „zahanbený“ a chce se radši opět věnovat svému původnímu řemeslu.
Tiririca, klaun
Tiririca, klaun
Facebook/Tiririca na Web

reklama

Tiririca, což by se do češtiny dalo přeložit jako Bručoun, suverénně ovládl volby do Národního kongresu v roce 2010. S heslem „Horší už to být nemůže“ získal od voličů 1,3 milionu hlasů, což bylo nejvíce ze všech kandidátů. Svůj mandát pak o čtyři roky později obhájil, přestože o něm noviny psaly, že neumí číst ani psát, a celou kauzu dokonce řešil soud.

O další prodloužení mandátu, který mu končí příští rok, už ale usilovat nebude. Své důvody vysvětlil novinářům na tiskové konferenci tento týden. „Každý ví, že jsme za naší práci dobře placeni, ale ne každý si to zaslouží. Je tu 513 poslanců, ale skutečně jich pracuje tak osm. Mezi ně se řadím i já, a to jsem cirkusový klaun,“ nebral si podle BBC Tiririca servítky.

Tiririca jako zákonodárce
Autor: Youtube/George Macêdo Tiririca jako zákonodárce

Končící poslanec tak jen přisypal sůl do ran brazilských voličů. Podle průzkumu výzkumného institutu Datafolha, který byl zveřejněn ve středu, totiž 60% Brazilců považuje práci tamních politiků za „špatnou“ až „velice špatnou“. Důvěru v zákonodárce rozhodně nezvyšuje ani fakt, že několik senátorů a poslanců, včetně vrcholných představitelů obou komor kongresu, čelí vyšetřování kvůli podezření z korupce.

reklama

reklama