Nejasnosti kolem rozhodnutí státního zástupce. Babiš by neodstoupil, ani kdyby byl obžalován

Státní zástupce Šaroch údajně změnil názor na kauzu Čapí hnízdo, tvrdí česká média. Jestli došlo k zastavení trestního stíhání Andreje Babiše však stále není jasné. Rozhodnutí, jehož obsah není známý, by nyní mělo ještě zkontrolovat vedení Státního zastupitelství v Praze. Babišovi hrozilo až 10 let vězení.
Premiér Andrej Babiš
Premiér Andrej Babiš
achiv FTV Prima

reklama

Podle nejnovějších informací zastavil státní zástupce Šaroch trestní stíhání premiéra Andreje Babiše i jeho rodinných příslušníků a spolupracovníků. Uvedla to ČTK s odvoláním na Deník N, kterému to řekly dva zdroje obeznámené s případem.

Policie přitom po skoro dvouletém vyšetřování navrhla premiéra obžalovat. K závěru, že se jedná o dotační podvod, došel i nezávislý evropský orgán OLAF.

Trestní stíhání Babiše začalo v roce 2017 z podezření z neoprávněného čerpání evropských dotací na farmu Čapí hnízdo z roku 2008, kterou v roce 2013 převzal holding Agrofert.

Řešilo se, zda Babiš úmyslně nezaložil firmu na své děti, nepobral dotaci pro malé a střední podniky a následně si ji „nevzal zpět“, neboť Agrofert nemá na takový typ dotací nárok.

Rozhodnutí státního zástupce Jaroslava Šarocha teď ještě posoudí vedení Městského státního zastupitelství v Praze. To bude trvat několik týdnů, celý spis má více než 20 000 stran.

 

„Nikdy neodstoupím."

V pořadu TV Prima Partie řekl Babiš, že by neodstoupil ze své funkce ani v případě, že by ho státní zastupitel obžaloval. „Já doufám, že tady skutečně justice rozhodne v můj prospěch, protože potom budu mít pocit, že skutečně máme spravedlnost,“ řekl.

Právě tato věta vyvolala pozdvižení, na některé totiž působila dojmem, že premiér klade na státní zastupitelství určitý tlak. „Pravda je na mojí straně,“ řekl Babiš, který tvrdí, že kauzu Čapí hnízdo uměle vyvolala média.

 

K zastavení trestního stíhání dnes popřál Babišovi prezident Miloš Zeman. Na svém Twitteru to uvedl tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

 

 

Reakce ČSSD

ČSSD nedávno hlasovala na předsednictvu o setrvání ve vládě, kde se většina vyslovila pro, stanovisko strany je tedy podle Hamáčka jasné. Sociální demokracie zároveň nechce spekulovat o tom, jak by se postavila k situaci, kdyby byl premiér obžalovaný.

„Je pravda, že trestní stíhání premiéra zatěžuje vládu a pokud by se státní zástupce rozhodl to stíhání zastavit, tak by ten problém de facto skončil a ta zátěž by z té vlády zmizela,“ řekl dnes Hamáček novinářům.

„Je to zátěž zejména ve vypjatých situacích, kdy na to kritici vlády upozorňují. Nemůžeme se tvářit, že nás ta věc ten rok nezatěžovala,“ řekl před jednáním vlády.

Předseda ČSSD řekl, že má důvěru v český soudní systém, podle něj policie odvedla svůj kus práce. Hamáček také věří, že státní zástupce jednal „podle svého nejlepšího vědomí a svědomí“.

 

Skeptická opozice

Opoziční politici jsou roztříštěni do dvou táborů. Jedna část rozhodnutí akceptuje, druhá ho kritizuje.

 

 

Někteří opoziční politici tvrdí, že rozhodnutí respektují, chtějí ale ujištění, že byl verdikt opravdu nezávislý a objektivní.

 

 

Ne všichni jsou ale tak důvěřiví. Například Miroslav Kalousek považuje rozhodnutí za selhání ve výkonu státního zastupitelství.

 

 

Štěpán Sochor

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!