Nejasnosti kolem útoku na tankery v Ománském zálivu

Američané zveřejnili video, které má svědčit o tom, že za napadením dvou tankerů v zálivu stojí Írán. Posádka jednoho z tankerů však tvrdí, že k útoku nedošlo prostřednictvím miny. Námořníci lodě Kokuka Courageous totiž viděli letící objekty.

Prezident singapurské společnosti vlastnící tanker plující pod japonskou vlajkou Yutaka Katada odmítá americké tvrzení o minách nebo torpédech, neboť loď byla poškozena nad hladinou.

Američané přesto nadále tvrdí, že útok na oba tankery (druhý tanker plul pod norskou vlajkou) byl proveden minami. Jako důkaz má svědčit video, na kterém je vidět, jak íránská revoluční garda odstraňuje z trupu lodě minu, která neexplodovala.

Velitelství amerického vojenského námořnictva zveřejnilo fotografii, na které je magnetická mina připevněna k tankeru ještě předtím, než byla odstraněna.

Podle amerického kapitána Billa Urbana bylo plavidlo iránské revoluční gardy zpozorováno v 16:10 místního času, jak se k tankeru přibližuje. Íránské plavidlo bylo celou dobu pozorováno a byl proveden záznam, jak Íránci odstraňují nevybuchlou minu z trupu lodě Kokuka Courageous.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo uvedl, že za incidentem v průlivu stojí jednoznačně Írán, k čemuž existuje dostatek informací a použité zbraně. K americkému stanovisku se připojila Saudská Arábie, jejíž tankery byly před měsícem napadeny ve výsostných vodách Spojených arabských emirátů.

V reakci na incidenty USA nejprve do Ománského zálivu vyslaly torpédoborec USS Bainbridge (DDG-96) a nyní další torpédoborec USS Mason (DDG-87), na jehož palubě jsou řízené střely.

Teherán vydal prohlášení, že s akcí v průlivu nemá nic společného a uvedl, že některé síly mají zájem destabilizovat vztahy Íránu a světového společenství. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf obvinil USA, že produkují takzvanou „diplomacii sabotáže z kuchyně Johna Boltona“. Jde o to, že USA obviňují Írán dopředu bez jakýchkoliv zjištění a důkazů. „Vytvoří se zjištění ´B´ a přejde se k ´plánu B´ - sabotážní diplomacii - a to ve chvíli, kdy je v Íránu na oficiální návštěvě japonský premiér,“ uvedl Mohammad Džavád Zaríf. Dodal k tomu, že by se nedivil, kdyby americký „jestřáb“ Bolton společně s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahu a saudským princem Salmánem navrhli prezidentovi Donaldu Trumpovi útok na Írán.

Mirko Radušević

Tagy:
Izrael Írán USA íránská Revoluční garda John Bolton