Nejen fotbalový svět truchlí, zemřel šestiletý fanoušek Bradley Lowery.

Fotbalový svět truchlí
Fotbalový svět truchlí
Youtube/TheFinalWhistle HD

reklama

V pátek 7. července naposledy vydechl Bradley Lowery, šestiletý fanoušek anglického fotbalového klubu Sunderland AFC. Malého chlapce, kterého znal nejen celý fotbalový svět, dlouhodobě trápila vzácná forma rakoviny zvaná neuroblastom. Smutné události věnovalo mnoho médií značný prostor - a není divu. Příběh malého bojovníka je opravdu silný a inspirativní.

Neuroblastom je druh rakoviny, který postihuje téměř výhradně děti do pěti let věku. Název je odvozen od speciálních nervových buněk - neuroblastomů. Z nich se nádorové onemocnění začne vyvíjet v případě, pokud se zmíněné buňky malého dítěte přestanou již v děloze matky vyvíjet.

Onemocnění se zhruba ve dvou případech ze tří objeví primárně v dutině břišní. Vzniknout ale také může v okolí krku, hrudi či pánve. Z místa původu se pak nádor většinou rozšiřuje na další orgány, kosti, kostní dřeň, lymfatické uzliny a kůži.

Výskyt této závažné choroby je poměrně vzácný. Například v České republice neuroblastom postihne podle statistik zhruba osm dětí ze sta tisíc. Jeho včasnou diagnózou se dá v 90 procentech případů léčit, avšak jeho rozpoznání bývá poměrně obtížné.

Statečný boj velkého fotbalového fanouška

Lékaři malému Bradovi diagnostikovali neuroblastom ve věku 18 měsíců. Se zákeřnou nemocí tak zápasil téměř celý svůj život. V jednu chvíli to sice vypadalo, že náročný boj zvládne, ale po nějaké době v remisi se neuroblastom v červenci roku 2016 vrátil v plné své síle.

Bradleyho rodina investovala velké množství peněz na léčbu, ale ani specializovaní lékaři ve Spojených státech nakonec nedokázali s vyléčením jejich syna pomoci. Za poslední rok se proto Bradův stav neustále zhoršoval.

Životní vášní malého bojovníka byl fotbal. Nejvíce zbožňoval anglický klub Sunderland AFC a zejména pak jeho tehdejšího útočníka Jermaina Defoea. Právě s bývalým anglickým reprezentantem se Bradley seznámil a stal se jeho dobrým přítelem.  Sám fotbalový útočník se nechal slyšet, že ačkoliv byl Brad malým klukem, už při prvním společném setkání se mezi nimi vytvořilo „okamžité spojení.“

Ocenění ze strany Evertonu i Sunderlandu

Těžký životní osud malého-velkého fanouška ale neprožíval pouze Jermain Defoe. Díky internetu a sociálním sítím se o dojemném příběhu rychle dozvěděl prakticky celý fotbalový svět. Například Everton FC, klub hrající nejvyšší anglickou soutěž, poskytnul na léčbu neuroblastomu rovných 200 tisíc liber (zhruba 5,9 milionu korun).

Právě liverpoolský klub v polovině ledna tohoto roku přichystal Bradovi překvapení – udělal z něho maskota pro zápas proti Manchesteru City. Bradley nejdříve absolvoval s týmem předzápasovou rozcvičku, aby následně přeběhl s míčem kus hřiště a za mohutných ovací publika skóroval. S hráči obou týmů se ještě před startem utkání nezapomněl pozdravit a vyfotit.

Tento zážitek ovšem nebyl pro tehdy pětiletého klučinu novinkou. Již dříve se totiž objevil na trávníku jeho milovaného Sunderlandu, a to při utkání proti Chelsea FC. Bradley se v rámci předzápasové rozcvičky postavil k penaltě proti Asmiru Begovićovi, brankáři Chelsea, a vsítil gól. Jeho zářez byl později dokonce vyhlášen gólem měsíce.

 

Chelsea chtěla letos v květnu Sunderland a Everton napodobit, ale Bradův zhoršující se zdravotní stav nakonec cestu statečného fanouška na Stamford Bridge nedovolil. Rodina ze stejného důvodu musela zrušit i plánovanou (a Bradleym dlouho očekávanou) cestu do Disneylandu, protože lékaři odhalili v těle jejich syna další nádor v oblasti krku.

Neuroblastom už byl tou dobou v termálním stádiu a začal se rozšiřovat mnohem větší rychlostí, a proto musel Bradley strávit své šesté narozeniny v nemocnici. Z ní se sice ještě na konci května vrátil domů, ale rodiče už mu museli obstarávat náročnou paliativní péči.

Markantní rychlost, jakou onemocnění nabralo během krátké doby, bylo viditelné i na facebookových příspěvcích Bradleyho matky Gemmy. Ačkoliv ještě po návratu z nemocnice posílala na svůj profil fotografii smějícího se syna, který měl i přes bolest radost, že je opět doma, v červnu uveřejnila snímek viditelně trpícího potomka, který se objímá se svým starším bratrem. Ten doplnila o komentář, že Bradův stav „se velmi rychle zhoršuje.“

Už na konci června bylo jasné, že Bradleymu zbývá jen posledních pár dní života. Rodina mu proto uspořádala rozlučkovou oslavu, na které nemohl chybět ani Jermain Defoe. Právě tam byla pořízena dojemná fotografie, na které Defoe leží na posteli vedle svého kamaráda a objímá ho.

„Létej ve výškách s anděly“

Jedním z posledních statusů na sociální síti bylo konstatování rodičů, že ačkoliv Bradley stále vnímá své okolí, už není schopen odpovídat. Zanedlouho se pak objevil příspěvek poslední, ve kterém matka informovala o tom, že její syn vydechl naposledy:

„Můj statečný chlapec odešel s anděly dnes, 7. července 2017, v 13:35, v náručí maminky a tatínka a obklopený svou rodinou. Byl to náš malý superhrdina a statečně bojoval, ale byl potřeba na jiném místě. Neexistují žádná slova, která by popsala, jak na dně nyní jsme. Děkujeme všem za veškerou podporu a vlídná slova. Spi sladce, chlapečku, a létej ve výškách s anděly,“ napsala doslova Gemmy Loweryová.

Rodinu prakticky okamžitě po uveřejnění smutné zprávy zahltila vlna kondolencí a zpráv. Nechyběly samozřejmě ani vyjádření ze světa fotbalu. Klub Sunderland AFC v oficiálním prohlášení označil Brada za „inspiraci, která ovlivnila srdce i mysl každého v našem klubu.“ V přátelském utkání proti Bury, které se hrálo v den Bradleyho smrti, pak klub vzdal svému fanouškovi hold prostřednictvím minutového aplausu.

Mezinárodní fotbalové organizace FIFA uveřejnila na svém profilu následující slova: „Fotbalový svět dnes ztratil jednoho z nejstatečnějších fanoušků. Odpočívej v pokoji, Bradley Lowery.“ Oficiální stránka anglické reprezentace pak byla ještě stručnější: „Je pouze jeden Bradley Lowery.“

 

Mnohem více, než všichni ostatní fotbalisté ale smutnou zprávu přijímal Jermain Defoe. Ten během tiskové konference s novináři konané po Bradleyho smrti jen těžko zakrýval slzy. Útočník, který nedávno přestoupil ze Sunderlandu do AFC Bournemouth, prozradil, že nejkrásnějším okamžikem za dobu působení v Sunderlandu byl moment, kdy na hřiště vstupoval právě se svým malým kamarádem. Na závěr doplnil, že jej navždy bude nosit ve svém srdci.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!