Nejen s kuší a samostřílem na vetřelce. Senátoři projednávají novelu na obranu se zbraní

Dnes Senát projednává několik zadání, z nichž největší pozornost u veřejnosti vzbuzuje novela zákona na držení zbraně navržená skupinou senátorů v čele s bývalým policejním prezidentem Martinem Červíčkem (ODS).
Na střelnici se učí i amatéři střelbě
Na střelnici se učí i amatéři střelbě
Youtube/Green Light Shooting

reklama

V roce 2004 se pětasedmdesátiletý Oldřich Doskočil z Plzeňska rozhodl, že bude bránit svůj majetek samostřílem. Jindy, v roce 2012, Jaroslav Šebesta z Chotěbuze byl několikrát vykraden. Jednou přistihl partu zlodějů, ale dostal strach, vzal kuš a jednomu z nich šípem prostřelil hlavu. Lepší je jistě obrana legálně drženou zbraní s možností odstrašení pachatele, což konečně české zákony umožňují. David Karásek, člen představenstva LEX – sdružení na ochranu práv majitelů zbraní pro média prohlásil: „Naše zákony týkající se držení zbraní jsou určitě nejlepší v Evropě, možná nejlepší na světě.“

Do toho ovšem zasáhla Evropské komise se snahou omezit vlastnictví zbraní včetně legálně držených. Na to se ozvali i čeští myslivci, kteří se rovněž mohou dostat do konfliktu s návrhem Evropské komise. Mezi lidmi vznikla petice, kterou podepsalo a tím se ohradilo proti návrhu Evropské komise 102 000 lidí včetně mnohých ústavních činitelů. Výsledkem snah byl nakonec senátorský návrh novely, která by zakotvila do Listiny základních práv a svobod výslovné právo na obranu se zbraní dle podmínek stanovených zákonem.

Návrh Evropské komise je míněn jako opatření proti terorismu, na což poukazovali kritici, že si stejně teroristé pořizují zbraně nelegálně. „Směrnice nebojuje se zločinci a teroristy, ale s legálními držiteli zbraní, kteří se řídí platnými zákony a pravidla neporušují,“ uvedla místopředsedkyně poslanců ODS a šéfka sněmovního Výboru pro obranu Jana Černochová a ve svém prohlášení dodala: „Trváme na tom, že Česká republika by neměla odzbrojovací směrnici implementovat, a to i za cenu sankcí.“

Zastánci české novely uvádí, že v našich podmínkách se v žádném případě nejedná o nekontrolované ozbrojování, což je zajištěno zákonem.

Soud Evropské unie v Lucembursku však nakonec koncem minulého roku zamítl žalobu České republiky proti směrnici omezující držení zbraní.

Na to reagoval ministr vnitra Jan Hamáček, že držitelé zbraní pocítí výrazně jen zkrácení platnosti zbrojního pasu z deseti na pět let. Uvedl také, že ministerstvo připravilo několik zákonů o zbraních, podle kterých budou splněna evropská omezení.

Senát o zvířatech a trestu

Mimo uvedené novely zákona bude budit zájem veřejnosti jednání Senátu o předloze novely trestního zákoníku, podle níž by soudy mohly uložit zákaz chovu zvířat až na deset let jako samostatný trest.

Stejně tak budou senátoři dnes schvalovat nominaci předsedy Nejvyššího soudu Pavla Šámala na ústavního soudce.

Důležitá je dnes i Sněmovna

Mimo Senátu jednají dnes poslanci o řadě návrhů. Zajímavá bude diskuze úvodního kola vládního návrhu pravidel pro lobbování, který má zvýšit průhlednost této činnosti a zavést registr lobbistů i lobbovaných.

Důležité bude rovněž projednávání zákona o vodě a jeho opatřeních v době sucha.

Dále poslanci projednají ústavní novelu usnadňující vysílání českých vojáků do zahraničí.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!