Nejen v Česku končí prázdniny. Na evropských silnicích to bude znát

Evropské dálnice o tomto víkendu zažijí nápor turistů vracejících se z letních dovolených
Evropské dálnice o tomto víkendu zažijí nápor turistů vracejících se z letních dovolených
FTV Prima

reklama

Evropské automotokluby o tomto víkendu očekávají z hlediska dopravní situace náročnou zkoušku. Během posledního srpnového víkendu se totiž tradičně vrací velké množství lidí z letních dovolených a situaci nezlepšuje ani konec prázdnin školáků. Směrem k moři by pak situace měla být o něco lepší.

Na pravděpodobné zácpy shodně upozorňují automotokluby z Německa (ADAC) a Rakouska (ÖMTC). Problémy se ale očekávají také v Belgii, Francii a části Nizozemska. Podle českého Ústředního automotoklubu (ÚAMK) se dopravní komplikace během posledního srpnového víkendu mohou objevit i u nás, ale spíše jen v případě mimořádných situací.

V Německu končí prázdniny v řadě spolkových zemí

Německé dálnice podle ADAC zažijí zatěžkávací zkoušku prakticky se stoprocentní jistotou, protože v mnoha německých spolkových zemích končí školákům prázdniny. Do lavic se školou povinné děti vrací v Severním Porýní-Vestfálku, Hamburku, Berlíně, Braniborsku, Meklenbursku-Předním Pomořansku a Šlesvicku-Holštýnsku.

Nejhorší dopravní situace se očekává na dálnici A6 mezi Mannheimem a Norimberkem a na dálnici A9, která skrze Norimberk spojuje Mnichov s Berlínem. Plynulosti dopravy pak příliš nepomůže ani několikahodinové uzavření tunelu Allach na dálnici A99. Obchvat u Mnichova by měl být mimo provoz od sobotního večera (21:00) do nedělního rána (8:00).

Směrem k moři se řidiči také mohou zdržet

Z důvodu končících prázdnin se komplikace očekávají zejména směrem z jižních přímořských států zpět do vnitrozemí. Směrem na jih tak situace s největší pravděpodobnosti bude o něco lepší, ale i v tomto směru se řidiči mohou o víkendu zdržet.

Podle rakouského automotoklubu ÖMTC musí řidiči počítat především se zdržením u mýtných bran. Zpoždění pak lidé pravděpodobně naberou také na cestě ze Slovinska do Chorvatska, kde stále platí zpřísněné hraniční kontroly.

České silnice by kolabovat neměly

ÚAMK naopak žádné dopravní komplikace spojené s návratem z dovolených na českých silnicích neočekává. Jediné zdržení tak řidiče může podle mluvčího Petra Vomáčky potkat na místech s dopravním omezením nebo při mimořádných situacích jako jsou nehody či nepojízdná vozidla.

Zvýšenou koncentraci vozidel mohou motoristé očekávat ještě příští víkend, ale největší dopravní zatížení už podle ÚAMK proběhlo dříve během léta. I přesto ale český automotoklub varuje před možným zdržením na jihu Evropy.

Na problém by podle ÚAMK mohli řidiči narazit zejména ve Slovinsku, kde se nově uzavřely některé pobřežní silnice. Ty bývaly často přeplněné řidiči, kteří se chtěli vyhnout placení mýta na dálnicích: „Bylo to (uzavření silnic, pozn. autora) z důvodu zklidnění dopravní situace. Nyní na komunikaci mohou jen cyklisté a chodci,“ zdůvodnil změny Vomáčka. Nově je tak uzavřena například silnice mezi městy Koper a Izola.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!