Nejhodnotnější světové firmy mají větší tržby, než je rozpočet Česka. Které to jsou?

Každoročně sestavuje časopis Fortune žebříček amerických společností podle dosažených obratů. Některé z nich několikanásobně převyšují například státní rozpočet České republiky. Pošesté v řadě se na první pozici umístil obchodní řetězec Walmart. Poprvé v historii překročil magickou hranici 500 miliard dolarů hrubého ročního obratu.
Walmart
Walmart
Walmart/Facebook

reklama

Maloobchodní síť Walmart se poprvé dostala na první místo v roce 2002. Tehdy sesadila ropnou společnost ExxonMobile. Od té doby se na první příčce objevila čtrnáctkrát. ExxonMobile je druhý s vcelku výrazným odstupem – s obratem 244,4 miliardy dolarů. Na třetím místě najdeme v těsném závěsu s 242,1 miliardami Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffeta.

Čtvrté místo nemusí trápit společnost Apple. Ta se sice neumístila na pomyslné medailové pozici z pohledu obratu, zato vévodí žebříčku ziskovosti. Apple vyrábějící chytré telefony, počítače a další elektroniku dosáhl zisku 48,4 miliardy dolarů. Navíc společnost pokořila hranici 800 miliard tržní hodnoty.

Výrazný posun zaznamenala firma nejbohatšího muže planety Jeffa Bezose. Internetový Amazon skončil na osmé pozici s necelými 178 miliardami dolarů. Na žebříčku je patrné, že dochází k nástupu nových technologických firem, které postupně přebírají žezlo po tradičních společnostech. Důkazem je například Xerox, jehož začátky sahají až do roku 1906, kdy se věnoval výrobě fotografického papíru. Postupně se společnost stávala jedničkou v tiskových a digitálních technologiích. Poslední roky jsou však důkazem ústupu. Oproti loňskému roku ve stejném žebříčku klesla o 162 pozic na 291. místo. V přehledu níže se můžete podívat na celý žebříček deseti nejúspěšnějších společností podle hrubého ročního obratu.

Top 10 amerických společností
Autor: Fortune Top 10 amerických společností

reklama

reklama