Nejsilnější zemětřesení za posledních sto let zasáhlo jih Mexika. Hrozí vlna Tsunami

Zemětřesení v Mexiku
Zemětřesení v Mexiku
youtube/CBS Los Angeles

reklama

Zemětřesení o síle 8,4 stupně vyděsilo obyvatele na jihu Mexika u hranic s Guatemalou. Na svědomí už má minimálně 5 lidí. Úřady vydaly varování před tsunami.

Pro státy jako Mexiko, Guatemala, El Salvador, Kostarika, Nikaraguu, Panama či Honduras bylo vydáno varování před vlnou tsunami. Zemětřesení, které proběhlo z noci na dnešek, bylo největší za posledních sto let. Americké středisko pro varování před tsunami varuje před obřími přívalovými vlnami, které ohrožují pobřeží Mexika.

Zemětřesení v Mexiku
Autor: Zprávy FTV Prima Zemětřesení v Mexiku

Zemětřesení ucítili lidé například v Mexiko City. Místní zmateně utíkali po ulicích a pozorovali kymácející se budovy. Výpadky elektřiny a všudypřítomný chaos vyděsil tisíce obyvatel. Uzavřeny byly i některé školy.  Agentura Reuters uvedla, že v Mexiko City trval třes přibližně minutu a od epicentra byl vzdálen přibližně 1000km.

 

Stát Chiapas v ohrožení

Zmíněné epicentrum se nacházelo v moři s ohniskem v hloubce kolem 35 kilometrů a od pobřeží Chiapasu bylo vzdálené asi 100 kilometrů. Právě ve státě Chiapas jsou pak hlášeni minimálně dva mrtví. Guatemalské úřady také zahájily okamžitou pobřežní evakuaci obyvatel v této oblasti. Obavají se vlny tsunami. Ta by podle odborníků mohla dosahovat výšky až tří metrů. 

Zemětřesení v Mexiku není žádnou výjimkou. To poslední se však do historie země zapíše díky své síle. Překonalo totiž například otřesy z roku 1985, kdy seismologové zazanamenali zemětřesení o síle 8,1 stupně. To si vyžádalo přes 6000 obětí jen na území hlavního města Mexico City.  

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!