Nejsou tak roztomilí jako koaly, ale v ekosystému hrají důležitou roli. Obří slimáci v Austrálii žijí i navzdory požárům

Vědci se obávali, že obří růžoví slimáci na svazích hory Mount Kaputar v Novém Jižním Walesu požáry nepřežijí. Jenže slimáci mají silný kořínek a jen tak nějaký požár je neohrozí.
Fosforeskující růžový slimák
Fosforeskující růžový slimák
CNN

reklama

Jedinečný druh slimáka, který žije pouze na hoře Kaputar, byl vědci objeven teprve v roce 2013. Domnívali se, že plži nemají šanci požár přežít, nalezli jich ovšem kolem šedesáti. Pozitivní zprávu hned zveřejnili na svém Facebooku. „Možná nejsou tak roztomilí jako koaly nebo klokani, ale hrají velice důležitou roli v ekosystému,“ napsali správci národního parku.

 

Slimákům se podařilo přežít díky tomu, že se ukryli ve skalních trhlinách. Spousta hub, mechů a plísní, kterými se slimák živí, ale spálena byla. Proto mají nyní velmi obtížné podmínky pro své zotavení.

Plži mají kolem dvaceti centimetrů a jedná se o speciální endemitní druh žijící na svazích neaktivní sopky. Alpský les, vlhké prostředí a nízké teploty jsou pro ně těmi správnými podmínkami. V noci slimáci vylézají a živí se mechy a plísněmi na stromech. Růžová barva jim pomáhá schovat se mezi eukalyptovými listy, které mají červenou barvu.

Při požárech v Austrálii zahynula více jak miliarda živočichů. Více jak 80 % jedinečného ekosystému bylo zpustošeno. V nich se vyskytuje přes 49 druhů raritních rostlin a zvířat. Přirozené prostředí a potrava pro zvířata tak byla zničena.

 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!