Největší protest ve Venezuele se nekonal

Opozice nebyla schopna zorganizovat dostatečně velký protest, který by svrhnul vládnoucí venezuelskou garnituru. Maduro podle USA chtěl utéct ze země.
Venezuela zatím vítěze stále nezná
Venezuela zatím vítěze stále nezná
KPIC

reklama

Lídrovi opozice Juanu Guaidóvi se nepodařilo zorganizovat slibovaný velký protest proti režimu Nicoláse Madura ve Venezuele. Vedle neschopnosti zajistit přísun humanitární pomoci přes hranice či přesvědčit ozbrojené složky o svrhnutí Madura a změně režimu se jedná o dalších neúspěch během posledních třech měsíců nejostřejších protestů mezi opozicí a Madurovou vládou.

Guaidóvo volání po zorganizování velké úterní demonstrace, do které by se zapojili i výše postavení důstojníci venezuelské armády, zůstalo nevyslyšeno. Hlavním z důvodů oslabení demonstrace je i zvýšení tlaku Madurových ozbrojených složek proti demonstracím.

Slzný plyn proti transparentům

Guaidó má sice podporu mezinárodního společenství, nicméně v ulicích Caracasu je situace docela jiná. Protesty opozice doprovázené projevy z pódií a mávání transparentů jen stěží odolávají slznému plynu, zbraním a obrněným vozům armády. Sedmdesát demonstrantů bylo hospitalizováno během úterních protestů.

Kdo jiný to za nás vyřeší?

Přesto tisíce hladových a zoufalých lidí v ulicích neztrácí naději. „Musíme vyjít do ulic. Guaidó je lídr, který má určitý plán. Země je naše, Venezuelanů. Máme jít domů a nechat řešení situace na někom jiném,“ ptá se účastnice protestů a Guaidóva podporovatelka Adriana Catuonová. „Ne, jsme to my, kdo tu musí být a vyřešit to,“ zároveň si odpovídá.

Maduro chtěl uprchnout na Kubu, tvrdí USA

Podle ministra zahraniční USA Mika Pompea byl Nicolás Maduro připraven, tváří v tvář úterního protestu, „vzdát se moci ve Venezuele a utéct na Kubu.“ Bývalý autobusový řidič a současný prezident Venezuely toto nařčení popřel. Mike Pompeo pro CNN tvrdil, že Maduro měl připravené letadlo na Kubu, ale Rusové jej vytáhli z letadla a zakázali opustit zemi. „Pane Pompeo, prosím, to nemůžete myslet vážně,“ popřel tvrzení Maduro.

Bílý dům zároveň již poněkolikáté varoval Rusko a Kubu, aby se drželo od Venezuely opodál. Americký poradce pro národní bezpečnost John Bolton uvedl, že obě země jsou jedinou a poslední silou, které brání nastolení demokracie ve Venezuele. „Kdyby dvacet až dvacetpět tisíc Kubánců opustilo Venezuelu, Madurův režim by se do půlnoci zhroutil,“ uvedl Bolton. Podle amerického zvláštního vyslance pro Venezuelu Elliotta Abramse se v Madurově režimu čím dále více objevují trhliny. „Někteří vysocí činitelé z Madurovy vlády řekli, že jsou věrni režimu. Uvedli to jen proto, aby zahladili stopy neloajálnosti, neboť někteří z nich byli zatčeni. Uvidíme, jak se to dále bude vyvíjet,“ sdělil Elliott Abrams.  

Dalibor Zítko

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!