Nejvyšší budovu světa Burj Khalifu trvalo postavit pouhých šest let

Na světě je už devět budov, které přesahují výšku půl kilometru. Nejvyšší je dobře známá Burj Khalifa v Dubaji. Jaké jsou ale další vysoké mrakodrapy a jak dlouhý čas je potřeba na jejich stavbu?

Šest let. To je doba, za kterou se podařilo postavit téměř kilometr vysokou budovu. Burj Khalifa je už od roku 2010, kdy skončila její stavba nejvyšší budovou světa. Měří celkem 828 metrů a má 163 podlaží. V době stavby se dlouho nevědělo, jak bude nakonec vysoká. Tenkrát druhou nejvyšší stavbu Taipei 101 překonala o celých 320 metrů.

Ze 163 pater je 63 určených pro bydlení. K dispozici bylo celkem 700 luxusních bytů, které jsou téměř obsazené i přes jejich vysokou cenu. V roce 2009 se ty nejmenší jednopokojové byty prodávaly za 21 milionů korun.

Mytí oken nejvyššího mrakodrapu není jednoduchá věc. Pro umožnění údržby museli architekti nechat vybudovat celkem 18 kolejových jednotek, po kterých se celá posádka pohybuje. Umytí oken na celé vnější fasády trvá 3 až 4 měsíce.

Současnou nejvyšší budovu pravděpodobně ohrozí v roce 2021 Jeddah Tower v Saúudské Arábii. Momentálně je stále ve výstavbě už od roku 2013. Současně má už přes 63 pater a celková výška se odhaduje na více než 1000 metrů.

V Americe je nejvyšší One World Trade Center, zkráceně 1 WTC, která je známá také jako věž svobody. Mrakodrap je postavený blízko místa, kde stály původní dvě budovy Světového obchodního centra dvojčata, které zničily teroristické útoky 11. září 2001. Jeho výška bez antény je 417 metrů, tedy stejná jako původní jedno z dvojčat. Stavba trvala sedm let.

Nejvyšší budovy v Evropě

Na světě je 13. v Evropě je ale jednička. Lakhta Center v Petrohradu je nejvyšší budova v Evropě. Stavba začala v roce 2012 a výška je 462 metrů. Dostavba se očekává až příští rok, takže oficiálně podle globální databáze výškových budov je zatím nejvyšší Věž federace v Moskvě.

Jediná další evropská země, která má budovu vyšší než 300 metrů je Velká Británie. Spojené Království, konkrétně Londýn se vyznačuje neobvyklými konstrukcemi jeho budov. Je to například známá 30 St Mary Axe, přezdívaná Okurka nebo výšková budova Skalpel, která dosahuje téměř 200 metrů.

A Londýn tím rozhodně nekončí. Město plánuje ke stávajícím mrakodrapům zakomponovat do roku 2025 další neobvykle navrženou budovu. Bude to Tulip tower, která, už jak je z názvu patrné, bude mít tvar tulipánu. Výška má být přes 300 metrů a sloužit bude k turistickým účelům. Díky plošinám a prosklené konstrukci totiž poskytne výhled na celý Londýn.

Česká republika zaostává

České výškové budovy zatím sotva přesahují výšku 100 metrů. Nejvyšší je aktuálně AZ Tower v Brně, která má 111 metrů. Stavba trvala dva roky. Česká republika se tak ani nedostala do světového žebříčku výškových staveb. Kromě Slovenska tam můžeme najít Německo, Rakousko i Polsko.

Tagy: