Nejvyšší sochou světa se pyšní Indie: Podobizna indického vůdce je dvakrát vyšší než socha Svobody

V přepočtu neuvěřitelných 10 miliard korun stála stavba sochy indického vůdce Sardara Vallabhbhai Patelova v Gudžarátu v Indii. Velkolepé dílo, které je dvakrát vyšší než Socha svobody, bude slavnostně odkryto už tuto středu.
Nejvyšší socha v Indii
Nejvyšší socha v Indii
twitter.com

reklama

Nejvyšší socha světa vyvolala rozporuplné reakce - lidé jsou ohromeni její dechberoucí velikostí, ale zároveň mají velké výhrady vůči nákladům, které byly na stavbu vynaloženy. Sochařské dílo stálo neuvěřitelných 10 miliard korun a je vysoké téměř 200 metrů. Polovinu nákladů věnoval na stavbu stát a zbytek peněz uhradila federální vláda a soukromí dárci.

Podle informací indických médií se na sochu spotřebovalo na 1850 tun bronzu. Oficiální odhalení sochy uznávaného vůdce se uskuteční ve středu v Gudžarátu.

 

 

Extravagantní socha se bude nazývat Socha jednoty a obdivu se jí pravděpodobně dostane spíše ve světě než u místních. „Místo toho, aby vláda dala peníze do zemědělství, cpe je do nesmyslné stavby obří sochy,“ řekl místní zemědělec Vijendra Tadvi pro BBC. „Zemědělcům chybí i to nejzákladnější zavlažování,“ pokračoval.

Stavba velkolepého projektu byla zadána indickým premiérem Narendrou Modiem v roce 2010 a od té doby jsou jak premiér, tak socha tvrdě kritizováni. „Kdyby byl Patel naživu, nikdy by stavbu něčeho takového neschválil,“ řekl pro BBC Mohan Gurumurthy z Centra alternativních politiků.

 

 

Narendra Modi si však stojí za svým. „Ve světě se mluví jen o Soše svobody. Chtěli jsme vytvořit sochu, která předčí tu americkou,“ řekl. A nutno podotknout, že minimálně velikostí se to Indii opravdu povedlo.

Ronaldova bronzová hlava spustila photoshopovou bitvu!

GALERIE: Nepovedená socha Ronalda inspirovala úžasnou bitvu ve Photoshopu. On baví!

Kdo byl Sardara Vallabhbhai Patel

Sardara Vallabhbhai Patel byl indický právník a politik. Byl to jeden z vůdců Indického národního kongresu a jeden z otců zakladatelů samostatné Indické republiky. Sehrál klíčovou roli v boji Indie za nezávislost a v procesu jejího sjednocení a integrace v celistvou zemi. Přídomek Sardár v hindštině, perštině a urdštině znamená šéf nebo hlavní.

reklama

reklama