Nejvyšší stupeň varování před vulkánem Agung: Bali se obává dalších erupcí

Soptící vulkán Agung je den ode dne nebezpečnější. Indonéské úřady už zvýšily varování na nejvyšší možný stupeň. Nutná byla evakuace v okolí sopky i uzavření mezinárodního letiště na Bali.
Sopka Agung
Sopka Agung
AP

reklama

Podle informací tamních úřadů byla nařízena evakuace pro obyvatele žijící ve vzdálenosti okolo deseti kilometrů od vulkánu Agung. Z ohrožené oblasti odešlo už kolem 40 tisíc osob, zhruba 50 tisíc obyvatel stále ještě neopustilo své domovy. Důvodem jsou mimo jiné hospodářská zvířata, na jejichž evakuaci místní čekají.

 

 

Popel a výbuchy jsou slyšet do vzdálenosti 12 kilometrů od vrcholu. Indonéské úřady podle agentury AP varují před hrozící erupcí. „V noci byly vidět plameny, což ukazuje na to, že případná erupce může nastat kdykoli,“ stálo v prohlášení indonéského úřadu pro zvládání přírodních katastrof BNPB.

 

 

Uzavřeno muselo být také mezinárodní letiště v Denpasaru, které je hlavní tepnou zahraničních turistů. Kvůli všudypřítomnému popelu mělo být zavřené na 24 hodin, ale podle guvernéra Bali je dost možné, že zavřené zůstane déle. 

reklama

reklama