Nejvzdálenější kosmické těleso má tvar „sněhuláka“. První detaily o Ultima Thule

Vědci z NASA odhalili snímky a první detaily o ledovém objektu Ultima Thule nacházejícím se na okraji sluneční soustavy. Ultima Thule, který je z naší Země nejvzdálenějším objeveným tělesem, má tvar „sněhuláka“. Snímky poslala na Zemi sonda New Horizons, informoval server Deutsche welle.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
@NASA / Twitter

reklama

Snímky objektu Ultima Thule, který je od Země vzdálen asi 6,4 miliardy kilometrů, byly sondou pořízeny ze vzdálenosti asi 27 tisíc kilometrů. Z fotografií je vidět, že se Ultima Thule skládá ze dvou „koulí“, nebo „lalůčků“.

Vědci z NASA věří, že vesmírné těleso bylo zformováno ze dvou rotujících mraků nebo kusů ledu či valounů. Oba objekty byly gravitací velmi pomalu přitahovány, až se spojily v jedno „dvojité“ těleso s výrazným „krkem“.

 

Kromě toho, že je Ultima Thule nejvzdálenějším zmapovaným tělesem ve vesmíru, může být i tím nejstarším doposud objeveným pozemskou sondou. Jeho tělo se pravděpodobně zformovalo dříve než 99 procent těles a formací naší sluneční soustavy.

Ultima Thule je asi 33 kilometrů dlouhý a nachází se v Kuiperově pásu, v „zóně soumraku“ a výskytu malých ledových a skalnatých objektů, která leží za Neptunem a Sluncem je jen nepatrně ozařována.

reklama

reklama