Nejvzdálenější kosmické těleso má tvar „sněhuláka“. První detaily o Ultima Thule

Vědci z NASA odhalili snímky a první detaily o ledovém objektu Ultima Thule nacházejícím se na okraji sluneční soustavy. Ultima Thule, který je z naší Země nejvzdálenějším objeveným tělesem, má tvar „sněhuláka“. Snímky poslala na Zemi sonda New Horizons, informoval server Deutsche welle.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
@NASA / Twitter
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Snímky objektu Ultima Thule, který je od Země vzdálen asi 6,4 miliardy kilometrů, byly sondou pořízeny ze vzdálenosti asi 27 tisíc kilometrů. Z fotografií je vidět, že se Ultima Thule skládá ze dvou „koulí“, nebo „lalůčků“.

Vědci z NASA věří, že vesmírné těleso bylo zformováno ze dvou rotujících mraků nebo kusů ledu či valounů. Oba objekty byly gravitací velmi pomalu přitahovány, až se spojily v jedno „dvojité“ těleso s výrazným „krkem“.

 

Kromě toho, že je Ultima Thule nejvzdálenějším zmapovaným tělesem ve vesmíru, může být i tím nejstarším doposud objeveným pozemskou sondou. Jeho tělo se pravděpodobně zformovalo dříve než 99 procent těles a formací naší sluneční soustavy.

Ultima Thule je asi 33 kilometrů dlouhý a nachází se v Kuiperově pásu, v „zóně soumraku“ a výskytu malých ledových a skalnatých objektů, která leží za Neptunem a Sluncem je jen nepatrně ozařována.

Reklama
Reklama