Neklidný víkend pro Trumpa: Nejprve hrubé výrazy, poté ujišťování, že není rasista

Světovými médii proběhla koncem minulého týdne zpráva o výroku amerického prezidenta. Donald Trump měl na adresu Haiti a některých afrických zemí prohlásit, že nechápe „proč lidi z těch pr**lí světa necháváme do USA přicházet“. Ostrá slova vzbudila vlnu nevole a americký prezident tak musel reagovat. „Nejsem rasista,“ řekl.
Donald Trump
Donald Trump
instagram/@spletnik_ru

reklama

„Why are we having all these people from shithole countries come here?“ To je výrok, který prezidentovi Spojených států způsobil takové komplikace. Mířen byl především na chudé státy, jako je například Haiti.

Proti Trumpovým výrokům se ohradily jak zmiňované země, tak OSN. „Pokud je to pravda, jsou to šokující a ostudné výroky amerického prezidenta. Není pro to jiné označení než rasistické,“ prohlásil mluvčí vysokého komisaře OSN pro lidská práva Rupert Colville.

To však Donald Trump rezolutně odmítá. „Nejsem rasista, naopak se považuji za nejméně rasistického člověka, se kterým kdy budete hovořit,“ sdělil Trump v neděli novinářům.

Americký prezident si je sice vědom, že možná použil ostřejší slova, ale absolutně odmítá nařčení, že by mluvil sprostě. Podle něj, ale například i podle jeho spojence republikánského senátora Davida Perdueho, tato slova prezident nepoužil.Trumpova slova měli prý v médiích dezinterpretovat.

Na druhé straně republikán Lindsey Graham, který se schůzky také účastnil, nepopřel, že Trump hanlivý výraz použil.

Ať už to bylo jakkoliv, řetězová reakce způsobená zveřejněným výrokem na sebe nenechala dlouho čekat a kritika se na amerického prezidenta valí ze všech stran. Velvyslanci z 54 afrických zemí v pátek Trumpa vyzvali, aby svůj výrok odvolal a omluvil se.

Nutno podotknout, že skandál přišel pro Trumpa v tu nejméně vhodnou dobu. V současnosti se totiž americký prezident snaží dosáhnout dohody mezi republikány a demokraty ohledně amerického imigračního programu známého pod zkratkou DACA. Tato dohoda brání deportacím mladých lidí, kteří byli do USA nelegálně přivezeni jako děti.

Amerického prezidenta tlačí čas. Už za čtyři dny totiž vyprší lhůta platnosti zákona o financování vládních úřadů. Pokud chtějí republikáni jeho prodloužení, neobejdou se bez hlasů demokratů. Ti ale svou podporu vážou právě na ochranu dětských přistěhovalců. Trump by tak velice rád do 19. ledna docílil přijetí imigrační reformy, jejíž součástí bude i program DACA.

DACA chrání přibližně 800 tisíc lidí před deportací. Mnozí z nich jsou v současné době ve středoškolském nebo vysokoškolském věku. Podle Trumpa je ale program neústavní.

reklama

reklama