Několik dánských nemocnic postihl rozsáhlý výpadek informačních systémů.

Několik dánských nemocnic zažilo technologický výpadek (ilustrační foto)
Několik dánských nemocnic zažilo technologický výpadek (ilustrační foto)
FTV Prima

Kolaps sítě postihl nemocnice v oblasti Hovedstaden, kam spadá také hlavní město Kodaň. Počet nemocnic, které se potýkaly či stále potýkají s výpadkem, nebyl uveřejněn. V nejlidnatějším dánském regionu žije téměř 1,8 milionů obyvatel. Příčina výpadku se teď vyšetřuje. 

Technologický blackout nemocnice zasáhl v pátek okolo 7:20 ráno. Výpadek ochromil nejen nemocniční počítače, ale také telefony a krizová call centra. Podle místní televizní stanice TV 2 dokonce musely být odloženy na dnešek plánované operace.

Na problémy nemocničních informačních systémů upozornily místní úřady na svém Twitteru: „Hlavní dánský region byl zasažen výpadky sítě. Chyba byla lokalizována a očekává se, že sítě budou brzy zase fungovat.“ Tato zpráva byla publikována okolo deváté hodiny ráno.

Zhruba o čtvrt hodiny později se v dalším příspěvku objevilo ujištění, že výpadek byl vyřešen, ačkoliv některé prvky zatím stále nefungují: „Výpadek sítě byl téměř vyřešen už nyní, ale některé složky stále nefungují. Dále proto pracujeme na odstranění problému.“

Podle agentury Reuters už aktuálně opět fungují všechny počítačové systémy ve všech nemocnicích dánské metropole.

Příčina náhlého a hromadného blackoutu komunikačních technologií hned v několika nemocnicích najednou je nyní předmětem vyšetřování. Spekulovalo se o kybernetickém útoku. Podle dánských úřadů je nejpravděpodobnější verzí chyba v centrálním síťovém systému.

reklama