Nelegální obchod s divokými zvířaty podle odhadů přesahuje 300 miliard korun ročně

Každým rokem lidé po celém světě pochytají a posbírají stovky milionů kusů divokých zvířat a rostlin z volné přírody, s nimiž se následně obchoduje po celém světě. Část tohoto objemu je legální, nicméně značný objem představují rovněž nelegální aktivity, jejichž odhadovaná hodnota podle BBCEarth přesahuje 300 miliard českých korun ročně.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Nejčastějšmi výslednými produkty vzešlými z obchodu s divokými zvířaty a rostlinami jsou například léky, potraviny, nejrůznější suvenýry, oblečení, nebo zvířata poskytováná pro potěšení coby domácí mazlíčci. Zatímco významná část tohoto obchodu je legální, existuje po celém světě rovněž obrovský rozsah nelegálních aktivit, které jsou hrozbou pro přežití řady ohrožených druhů.

Právě nadměrný odchyt je pro mnoho druhů zvířat druhou největší přímou hrozbou, která dokonce může mít vliv i na samotného člověka. Lidé po celém světě stále spoléhají na volně žijící zvěř, která je pro ně potravou, nebo na stromy, jež jsou jim palivem. Typickou ukázkou je nadměrný rybolov a drancování oceánů, který může mít až katastrofické účinky na celý mořský ekosystém.

Britský web BBCEarth přinesl řadu zajímavcýh informací pro názornou ilustraci nelegálního obchodu se zvířaty. Z povahy věci se často jedná o odhady.

Vědeli jste, že...?

10,5 miliardy britských liber, což v přepočtu přesahuje 300 miliard českých korun, činí celková odhadovaná hodnota nelegálního obchodu s divokými zvířaty po celém světě

2x více tygrů (odhadem 5–10 tisíc kusů) žije v USA v zajetí oproti jejich celkovému stavu ve volné přírodě na celém světě (3,9 tisíce kusů)

30 % z celkové populace slonů asijských žije v zajetí

9250 % - takový byl nárůst pytláctví u nosorožců v Jihoafrické republice mezi lety 2007 až 2014

73 milionů žraloků je každoročně zabito pro jejich ploutve

1000 rangerů (ochránců) bylo za poslední desetiletí zabito v souvislosti s nelegálním obchodem se zvířaty

98 % mořských koníků je vyloveno, když ročně se obchoduje s desítkami milionů kusů

67 zemí, což je vůbec nejvíce, je zapojeno do nelegálního obchodu s luskounem, jehož částí se ročně na černo prodá na 20 tun, ročně je pak jenom v Africe zabito až 2,7 milionu kusů tohoto zvířete

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!