Němci na hranicích zabavili zdravotnický materiál objednaný pro ČR. Takový postup je možný, varuje celní správa

Generální ředitelství cel potvrdilo, že Němci na svých hranicích skutečně mohou zabavit zásilku zdravotnického materiálu mířící do České republiky. Na případ upozornil europoslanec Ivan David (SPD) na svém facebookovém profilu. „Zásilka byla předem zaplacena a mířila do středočeských nemocnic. Nemocnice musí kvůli tomu omezit zdravotní péči,“ napsal doslova. Informaci o zabaveném materiálu potvrdila televizi Prima i hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Upřesnila ale tvrzení o zaplacení. „Zásilka byla závazně objednaná, nikoliv zaplacená nemocnicí v Benešově,“ popřela část textu poslance Davida středočeská hejtmanka.
ilustrační foto
ilustrační foto
ČTK/imago stock&people/via www.imago-images.de

reklama

Zabavenou zásilku potvrdila středočeská hejtmanka

Zásilku zadrženou na německých hranicích objednala Nemocnice Rudolfa a Stefanie v Benešově u Prahy, protože má na starosti centrální logistické centrum pro nemocnice a záchranou službu Středočeského kraje. Podle hejtmanství se jednalo o 400 tisíc kusů roušek a 8 tisíc respirátorů.

„Zdravotnický materiál se měl rozdělit mezi nemocnice a záchranku ve Středočeském kraji,“ vysvětlila naší redakci středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Na způsob proclení zásilky jsme se ptali kraje i samotné nemocnice. Mluvčí nemocnice Petr Ballek nás ale ohledně informací odkázal zpět na hejtmanku a na vedení nemocnice. Dotaz si vyžádal písemně, ale odpověď zatím k dispozici nemáme. 

Ivan David dále v souvislosti se zadrženou dodávkou materiálu ve svém hojně sdíleném facebookovém příspěvku píše například o „odložených operacích“ nebo nemožnosti krajských nemocnic vykonávat test na přítomnost koronaviru v těle. Tato tvrzení se nám ověřit nepodařilo, nicméně testy na koronavirus aktuálně probíhají hned v několika středočeských nemocnicích.

Německo postupuje na základě mimořádného opatření, vysvětlují celníci 

Tisková mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková potvrdila redakci zpravodajství TV Prima, že takový postup německých úřadů je možný: „Obdobné opatření, jako vydalo Ministerstvo zdravotnictví ČR v minulém týdnu na roušky, respirátory a dezinfekční prostředky, vydalo Ministerstvo hospodářství a energetiky Spolkové republiky Německo. Tím zakazuje či omezuje vývoz roušek, respirátorů a dezinfekčních prostředků z Německa,“ upřesnila Kaňková. 

Syn koronavirem nakaženého taxikáře

ROZHOVOR: Syn taxikáře, který je v kritickém stavu v nemocnici, stále čeká na otestování na koronavirus

„Toto opatření se týká zboží vyrobeného v Německu nebo v jiném členském státě EU, nebo zboží nacházejícího se ve volném oběhu, které je navrhováno k propuštění do režimu vývozu do třetích zemí, nebo které má být přepravováno do jiného členského státu. Toto opatření se netýká třetizemního zboží, které je v Německu propuštěno do režimu tranzitu Unie s deklarovaným celním úřadem určení v jiném členském státě EU. Takové zboží s tímto režimem se na naše území dostane,“ vysvětluje Generální ředitelství cel.

Zboží nakoupené pro ČR mimo EU je potřeba pro propuštění přes hranice speciálně ošetřit v celním řízení

Jde o takzvaný „celní režim tranzitu Unie“, který usnadňuje přepravu zahraničního zboží mezi jednotlivými členskými státy EU. Při běžném dovozu zahraničního zboží do EU se materiál propouští do celního režimu volného oběhu. Ale protože mnohé země EU přijímají podobná opatření jako Německo, a také jako ČR, platí nyní určitá omezení a Celní správa ČR doporučuje nechat si propustit u vstupního celního úřadu (například v Německu) dovážené zboží do takzvaného celního režimu tranzitu Unie a následně jej teprve dopravit do ČR. 

Pokud se kdokoli v ČR rozhodne zkusit zajistit dodávku zdravotnického materiálu, který podléhá mimořádným opatřením - tedy například respirátorů, roušek, ochranných obleků a podobně - ze zemí mimo EU, musí zároveň požádat v rámci celního řízení na vstupu do EU v dané zemi EU, tedy například v Německu, o jeho propuštění do celního režimu tranzitu Unie. „K propuštění tohoto zboží do celního režimu volný oběh potom dojde u některého z tuzemských celních úřadů po ukončení celního režimu tranzitu Unie,“ upřesňuje Generální ředitelství cel. 

„O materiál nemocnice pravděpodobně přišla kvůli nevhodně navrženému celnímu režimu, kdy pravděpodobně došlo k jeho propuštění do celního režimu volný oběh už ve Spolkové republice Německo,“ potvrdila na závěr rozhovoru mluvčí Generálního ředitelství cel.

 


 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!