Němci vykupují seno od českých zemědělců. Ti jim ho prodávají a sami mají málo

Němečtí farmáři mají nedostatek sena kvůli suchu. Kupují ho pak ve velkém u českých zemědělců za několikanásobek ceny. Češi ho prodávají i přesto, že ho mají sami málo. Podle agrární komory Češi potřebují peníze.
Letní sucha se negativně projeví i na sklizni u našich západních sousedů
Letní sucha se negativně projeví i na sklizni u našich západních sousedů
foto pixabay

reklama

Podle odborníků není seno kvůli suchým měsícům. Nenarostla ani takzvaná druhá seč, to znamená, že po posekání první várky sena nenarostla ta druhá. Josef Erhard, ředitel agrární komory Karlovarského kraje, uvedl, že se „nedělají moc pícniny na orné půdě, to se také odrazilo na množství sena. Je to ale celorepublikový problém, prostě je ho málo. Sucho navíc ovlivnilo i celou řadu plodin, jako je řepka, brambory a hlavně kukuřice.“

Nejen u nás, ale i u našich sousedů je problém se suchem. Například Německo na nedostatek sena a špatnou úrodu trpělo už minulý rok. Generální tajemník Německého svazu zemědělců Udo Hemmerling hovořil o tom, že v roce 2018 byla nejhorší sklizeň za posledních sto let. Už loni nakupovali němečtí zemědělci krmné plodiny v České republice. Byli schopni dát za jeden balík sena až dva tisíce korun. „Němci mají peníze, takže přeplácejí české sedláky, kteří taky potřebují peníze. Ti jim ho prodávají a přitom sami stále mají málo,“ zmínil Erhard. Balík sena se v Karlovarském kraji nabízí na bazaru kolem tisíce korun. Němci jsou ochotni zaplatit cenu mnohem vyšší.

V souvislosti se suchem se často mluví i o zdražování pečiva. Podle odborníků k tomu ale nedojde. „Obilí se urodilo lépe než v loňském roce, pekaři zdražují spíše proto, že zdražují všichni, a ne kvůli nedostatku plodin,“ uvedl Erhard.

Ministerstvo zemědělství nemá informace o tom, že by byl nedostatek sena. „Pokud to porovnáme s loňským rokem, kdy bylo prokazatelně velké sucho a my jsme i otevírali program kompenzace zemědělcům, tak je situace výrazně lepší,“ uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. V loňském roce ministerstvo poskytlo zhruba dvě miliardy na kompenzaci ztrát, z čehož miliarda byla určena na seno. Letos se zatím žádný krizový program neplánuje.

 

Aneta Šimečková

reklama

reklama