Německá tajná služba si posvítí na extremistické křídlo AfD. Od strany se distancují německé střelecké kluby

Německá zpravodajská služba BfV zařadila pod svůj dohled skupinu nazvanou Flügel (Křídlo), kterou založili členové německé politické strany Alternativa pro Německo (AfD), jež je známa svým negativním postojem vůči migrantům a ilegální migraci. Od AfD se distancují i střelecké kluby a asociace, informovala německá média.
Německý politik Björn Höcke z AfD
Německý politik Björn Höcke z AfD
AP/ASSOCIATED PRESS

reklama

Podle DPA je Flügel extremistickým křídlem AfD (která je sama často politiky i médii označována za extremistickou či krajně pravicovou) vedeným Björnem Höckem. Ten je předsedou AfD v německém státě Durynsko.

Zpravodajci berou podezření vážně

Höcke je spolu s některými dalšími členy strany často obviňován z rétoriky blízké v minulosti nacistickému Německu. Německá zpravodajská služba monitoruje již od ledna 2019 mládežnické pobočky AfD a Flügel kvůli podezření z pravicového extremismu.

Nejmenované zdroje měly agentuře DPA říci, že zpravodajci ze Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV) věří, že jsou tato podezření pravdivá, a proto navyšují status frakce na úroveň dohledu, což znamená, že zpravodajští důstojníci by mohli skupinu infiltrovat.

Německá vláda se dříve zavázala po několika nedávných útocích brát hrozbu pravicového extremismu vážněji. Nejnovější případ se odehrál v Hanau poblíž Frankfurtu, kde útočník zastřelil devět lidí cizího původu a poté zabil sebe a svou matku. Ačkoliv útočník neměl žádné vazby na AfD, řada politiků stranu obvinila z toho, že svými postoji otravuje veřejný prostor.

Ursula von der Leyen, Charles Michel, Kyriakos Mitsotakis na řeckých hranicích

EU vyjednává s Erdoganem o zastavení uprchlíků. Německo chystá přijetí až 1500 dětí z uprchlických táborů v Řecku

AfD naráží také u střeleckých klubů

AfD podle německého serveru Deutsche Welle (DW) naráží také u německých střeleckých klubů. Některé mají pocit, že si je snad strana chce zavázat, odkazují se na svou apolitičnost a dokonce zakazují členům AfD vstup do svých řad.

„Naše střelnice je otevřena všem, jen zkrátka ne AfD,“ řekl vedoucí střeleckého klubu sv. Šebestiána v Poppelsdorfu Dieter Spillers.

Emil Vogt, výkonný člen předsednictva Asociace německých historických střeleckých bratrstev (BHDS) zahrnující 1300 střeleckých klubů především ze západního Německa a čítající asi 400 tisíc členů, už měsíce informuje o pokusech AfD infiltrovat střelecké kluby. Během výroční schůze sdružení 8. března kritizoval její „pokusy o přivlastnění“ a distancoval tuto katolickou organizaci od strany AfD.

Odpor musí vycházet ze společnosti a my vysíláme signál

„Za naše sdružení říkám, že trvám na politické neutralitě a chtěl bych zabránit tomu, aby vznikl dojem, že mezi střeleckými kluby a AfD existuje úzký vztah,“ uvedl Vogt pro DW. Vogt zmínil, že v minulých měsících zaznamenala asociace podezřelé dary od osob ze států, kde neexistují žádné místní kluby. Zjistil pak, že jeden z darů pocházel od bývalého manažera kampaní AfD, a tak ho odmítl.

„Našim úkolem jako křesťanského sdružení je jasně se postavit straně, která nemá nic společného s křesťanskými hodnotami, láskou k bližnímu, tolerancí a respektem. Odpor vůči krajní pravici musí vycházet ze společnosti – a my vysíláme jasný signál.“

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!