Německá vláda oznámila další kroky v boji s pravicovým extremismem. Dotknou se sociálních sítí i zbraňových zákonů

Zpřísnění zákonů týkajících se zbraní, větší ochrana politicky angažovaných osob na všech úrovních a povinnost pro sociální sítě jako Facebook, YouTube nebo Twitter nahlašovat trestný online obsah. To jsou některá z opatření, která ve středu oznámila německá vláda v souvislosti s novou strategií boje s pravicovým extremismem a nenávistnými projevy na internetu, informoval server Deutsche Welle.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Už více než rok pracují německá ministerstva vnitra a spravedlnosti na novém zákoně. Nedávné incidenty spojené s pravicovým extremismem pak vedly k tomu, že německý vládní kabinet zvýšil své úsilí a přišel s novým balíčkem opatření o měsíce dříve oproti původnímu plánu.

Útok v Halle urychlil přípravu nových zpřísňujících zákonů

Jedním z hlavních důvodů byl útok, ke kterému došlo před necelým měsícem v německém městě Halle. Ozbrojený útočník během „neúspěšné“ snahy o masovou střelbu v tamní synagoze zabil dvě osoby. Podle vyšetřování měl sedmadvacetiletý Stephan B. často navštěvovat webové stránky šířící antisemitské konspirační teorie. V červnu pak byl pravicovým extremistou ve svém domě zastřelen pro-migrační regionální úředník Walter Lübcke.

Německý satirický pořad Jihadi Fool

KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: Německo táhne do boje proti islamistům! Humorem na YouTube. Kvadratura kruhu hadra. Poslední zhasne

Po teroristickém útoku v Halle bylo důležité, aby po „vládních slovech následovaly činy“, uvedl ve středu německý ministr vnitra Horst Seehofer. Podobně se vyjadřovala ministryně spravedlnosti Christine Lambrechtová, která sdělila, že německá vláda „konfrontuje pravicový extremismus a antisemitismus všemi prostředky právního státu“.

„K čemu může vést nezabránění a uvolnění nenávisti na síti, můžeme opět vidět u hrozného útoku na židovskou komunitu v Halle,“ dodala ministryně.

Co mají nová opatření obnášet?

  • Poskytovatelé online služeb jako jsou Facebook, YouTube a Twitter budou povinni nahlašovat německým úřadům nenávistné projevy na internetu (hate speech) a rovněž předávat IP adresy těchto uživatelů. Doposud bylo po technologických gigantech vyžadováno mazání nenávistných výroků v rámci určitého časového rozmezí.
  • Budou zpřísněny zákony o střelných zbraních a každá žádost o povolení k držení zbraně bude kontrolována zpravodajskou BfV (Spolkový úřad pro ochranu ústavy = německá civilní kontrarozvědka).
  • Existující prevenční programy zaměřené na boj s pravicovým extremismem, anti-semitismem, rasismem a nenávist proti jakékoliv skupině budou rozvinuty a financovány a udržovány na vysoké úrovni.
  • Zatímco lokálním politikům bude poskytnuta stejná zvláštní ochrana proti hanobení a urážkám jako státním a federálním politikům, útoky proti zdravotníkům a personálu záchranných služeb budou brány stejně vážně jako odpor proti příslušníkům donucovacích orgánů. Právní změny by měly lidem ohroženým pravicovým extremismem usnadnit blokování přístupu k jejich osobním e-mailovým schránkám.

reklama

reklama