Německá vláda ve spolupráci s automobilkami zvýší úsilí o masové rozšíření elektromobilů

Německá vláda se se zástupci automobilového průmyslu dohodla na pokračování společných dotací na nákup elektromobilů, uvedly vládní zdroje podle agentury DPA na berlínském setkání. V příští dekádě chce Merkelová mít v Německu milion dobíjecích stanic, přičemž zatím jich má země asi 21 tisíc.
Angela Merkelová na summitu o automobilech
Angela Merkelová na summitu o automobilech
@InfoAutoAr/Twitter

reklama

Podpora tohoto odvětví má být prodloužena a navýšena do roku 2025. Finanční podpora při nákupu elektromobilů představená před více než třemi lety je v současné době omezena do konce roku 2020.

Zvýšení finanční podpory při nákupu elektromobilů

Německá kancléřka Merkelová, několik federálních ministrů a premiérů německých spolkových zemí, stejně jako šéfové automobilové asociace VDA a automobilek, dodavatelů a odborů se sešli na takzvaném „automobilovém summitu“ zaměřeném na rozšíření elektromobilů na masový trh.

Majitelé elektromobilů přestanou mít výhodnější parkování

Názory bez cenzury: Majitelé elektromobilů přestanou mít výhodnější parkování

Spotřebitelské dotace na elektromobily stojící méně než 40 tisíc euro (něco málo přes milion korun) se mají zvýšit ze 4 tisíc eur (102 tisíc korun) na 6 tisíc eur (153 tisíc korun). V případě hybridů v této cenové relaci může podpora vzrůst ze 3 tisíc (76 tisíc korun) na 4,5 tisíce (114 tisíc korun). Podle plánu by si náklady na podporu spotřebitelům měli rovnoměrně rozdělovat Berlín a automobilový průmysl.

Miliardový dotační program a rozšíření infrastruktury dobíjecích stanic

Do existujícího dotačního programu přispěla podle DPA jak německá vláda, tak automobilový průmysl 600 miliony eur (15 miliard korun).

Kromě podpůrného programu se jednání zaměřilo také na cesty, kterými urychlit výstavbu celostátní sítě dobíjecích stanic pro elektromobily – která je považována za klíčový faktor pro budoucí úspěch elektrických vozidel. V Německu je v současnosti 21 tisíc dobíjecích stanic. Kancléřka Angela Merkelová uvedla, že v příští dekádě by jejich počet měl vzrůst na jeden milion. Kancléřka se zavázala, že vláda vyvine „značné úsilí“ pro rozšiřování infrastruktury dobíjecích stanic pro elektromobily.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!