Německé soudy praskají ve švech: zahlcují je žaloby o azyl

15. 8. 2017 ZPRÁVY: Německé soudy praskají ve švech, zahlcují je žaloby o azyl
15. 8. 2017 ZPRÁVY: Německé soudy praskají ve švech, zahlcují je žaloby o azyl

reklama

Německé soudy nestíhají zpracovat žaloby, které podali neúspěšní žadatelé o azyl. Těch by podle odhadů mohlo být letos až 200 000, tedy zhruba čtyřikrát víc, než loni. Německé správní soudy tvrdí, že jsou na pokraji svých kapacit.

Hromady spisů a stále jich přibývá. To je realita německých soudů. Obracejí se na ně migranti, kterým úřady zamítli žádost o azyl a oni s tímto rozhodnutím nesouhlasí. „K soudům teď přichází nápor, který řešily minulý rok úřady udělující azyl. Ti, kteří ho nezískali, se téměř vždy proti tomuto rozhodnutí brání u soudu,“ popisuje předseda soudu Georg Smidt.

Například u jednoho soudu u hranic s Francií mají vyčleněnou jednu síň, kde se řeší právě jenom tyto případy. Německo taky začalo vracet žadatele o azyl do těch evropských zemí, kde se poprvé zaregistrovali - především do Řecka. To umožňuje takzvaný dublinský systém. Jenže ani to prý není jednoduché a i tyto případy musí řešit soudy. „Podle těchto pravidel může být vrácen do země první registrace jen v případě, že tam jsou podmínky pro jeho integraci. To znamená, že se na nás žadatel obrátí a je nutné prokázat, zda v těchto evropských zemí jsou vytvořeny dostatečné existenční podmínky,“ dodává Smidt.

Neúspěšné žadatele o azyl se Německo taky snaží vracet do zemí původu. To se ale daří jenom zhruba ve třetině případů. Německá vláda slibuje, že se tato čísla zlepší. Soudy pak už mají vyjednané nové posily, aby zvýšený počet žalob dokázaly zvládnout.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!