Německé tajné služby varují před radikalizací dětí v rodinách islámských extremistů

Německá zpravodajská služba BfV varovala před vážným rizikem radikalizace dětí v rodinách islámských extremistů. Toto ohrožení se údajně týká několika stovek dětí. Problémem pro německou policii a tajné služby je, že osoby do 14 let nemohou být podle zákona ve většině spolkových zemí pod jejich dohledem.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

„Probíhající džihádistická radikalizace dětí je znepokojující a představuje výzvu,“ uvedl podle serveru The Telegraph v pondělí pro regionální německá média Hans-Georg Maaßen, šéf německé zpravodajské služby BfV. Doplnil, že doma radikalizované děti představují „významné bezpečnostní riziko“.

Německé zpravodajské služby varovaly už v minulém roce, že děti dobrovolníků, kteří cestovali do Sýrie a Iráku, aby bojovali proti Islámskému státu, mohou po jejich návratu zpět do Německa představovat bezpečnostní riziko.

Maaßen v pondělí novinářům sdělil, že vážné obavy mají rovněž o děti, které Německo neopustily, ale které jsou vystaveny islámskému extremismu doma. „Existují určité náznaky, že nezletilí a mladí jsou častěji radikalizováni, a že se to děje rychleji a dříve.“

Nejde o kriminalizaci mladistvých, ale o odvrácení hrozeb

Podle zpravodajské služby BfV žije v Německu v islámských extremistických rodinách několik stovek dětí. V Německu se v reakci na toto varování ozývaly hlasy ze strany bezpečnostních služeb pro snížení minimální věkové hranice pro možnost sledování.

Podle platných zákonů je totiž policejní nebo zpravodajské sledování a dohled nad osobami mladšími 14 let ve většině něměckých spolkových zemí nelegální. Bavorsko tuto věkovou hranici snížilo již před lety a ozývaly se hlasy, aby ho následovaly další země.

„Nejde kriminalizaci lidí mladších čtrnácti let, ale o odvrácení vážných hrozeb pro naši zemi, jako je islámský terorismus, který míří rovněž na děti,“ uvedl Patrick Sensburg, poslanec ze strany CDU Angely Merkel.

O snížení této hranice uvažovala po zprávách o radikalizaci dětí navrátilců z území Islámského státu například nejlidnatější spolková země Severní Porýní – Vestfálsko.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!