Německé tajné služby varují před radikalizací dětí v rodinách islámských extremistů

„Probíhající džihádistická radikalizace dětí je znepokojující a představuje výzvu,“ uvedl podle serveru The Telegraph v pondělí pro regionální německá média Hans-Georg Maaßen, šéf německé zpravodajské služby BfV. Doplnil, že doma radikalizované děti představují „významné bezpečnostní riziko“.
Německé zpravodajské služby varovaly už v minulém roce, že děti dobrovolníků, kteří cestovali do Sýrie a Iráku, aby bojovali proti Islámskému státu, mohou po jejich návratu zpět do Německa představovat bezpečnostní riziko.
Maaßen v pondělí novinářům sdělil, že vážné obavy mají rovněž o děti, které Německo neopustily, ale které jsou vystaveny islámskému extremismu doma. „Existují určité náznaky, že nezletilí a mladí jsou častěji radikalizováni, a že se to děje rychleji a dříve.“
Podle zpravodajské služby BfV žije v Německu v islámských extremistických rodinách několik stovek dětí. V Německu se v reakci na toto varování ozývaly hlasy ze strany bezpečnostních služeb pro snížení minimální věkové hranice pro možnost sledování.
Podle platných zákonů je totiž policejní nebo zpravodajské sledování a dohled nad osobami mladšími 14 let ve většině něměckých spolkových zemí nelegální. Bavorsko tuto věkovou hranici snížilo již před lety a ozývaly se hlasy, aby ho následovaly další země.
„Nejde kriminalizaci lidí mladších čtrnácti let, ale o odvrácení vážných hrozeb pro naši zemi, jako je islámský terorismus, který míří rovněž na děti,“ uvedl Patrick Sensburg, poslanec ze strany CDU Angely Merkel.
O snížení této hranice uvažovala po zprávách o radikalizaci dětí navrátilců z území Islámského státu například nejlidnatější spolková země Severní Porýní – Vestfálsko.