Německo: Kolem 180 policistů v razii proti čečenským islamistům. Hrozil teroristický útok?

Ve čtyřech spolkových zemích a v devíti městech Německa dnes probíhala policejní protiteroristická akce zaměřená na islamisty, a to především původem z Čečny. Existuje podezření na jimi plánovanou akci, která měla zahrnovat synagogy.
německá_policie_ilustrace
německá_policie_ilustrace
foto BMI Bund de

reklama

Akce probíhala v Berlíně, Braniborsku, Severním Porýní-Vestfálsku a Durynsku a státní žalobci pro média sdělili, že se především jedná o pět podezřelých, kteří jsou ve věku 23 až 28 let. Jsou obviněni z „vyhledání vhodného místa pro případný pozdější teroristický útok motivovaný islamismem.“ Státní zástupce však k tomu dodal, že „podle současných informací zatím neexistuje žádná konkrétní hrozba útoku.“

Mluvčí berlínských státních zástupců Martin Steltner uvedl, že policie a zastupitelství se k akci rozhodla po objevení fotografií, včetně synagogy a nákupního centra, které byly policisty objeveny při kontrole u podezřelé osoby. Kde byly fotografie pořízeny, odmítl mluvčí sdělit.

Státní zástupce později uvedl, že dosud shromážděné důkazy nepostačují k ospravedlnění podání zatykače proti pěti podezřelým. Materiály zabavené v razii – včetně nožů, hotovosti a datových zařízení – jsou nyní zkoumány. Policisté věří, že by jim to mělo pomoci objasnit skutečné motivy zadržených islamistů.

Policie je v Německu v ostražitosti především od roku 2016, kdy v prosinci odmítnutý žadatel o azyl najel s kamionem na vánočním trhu do lidí a dvanáct jich zabil.

V minulém roce byli zabiti dva kolemjdoucí, když se krajně pravicový extremista pokusil zaútočit na synagogu ve východním městě Halle. Rovněž loni v Offenbachu zatkla policie tři muže za údajné plánování bombového útoku jménem militantní skupiny Islámský stát. Celkem se zatím německým policistům podařilo odhalit devět plánovaných útoků, o nichž se předpokládá, že měly radikální islamistické motivy.

Úřad pro ochranu ústavy před rokem v dubnu upozornil na zvýšené riziko, které představují bojovníci ISIS, kteří se vracejí ze Sýrie a severního Iráku. Ředitel úřadu Thomas Haldenwang uvedl, že podle odhadů žije v Německu asi 2240 takových bojovníků s „teroristickým potenciálem“.

reklama

reklama