Německo lobbuje za mladičkou džihádistku, kterou zatkly irácké úřady. Hrozí jí trest smrti

Mladičká džihádistka se zpět do Německa jen tak nedostane
Mladičká džihádistka se zpět do Německa jen tak nedostane
youtube/azur .123.

reklama

Šestnáctiletou Němku Lindu Wenzelovou objevili v červenci pod sutinami ve městě Mosul. Byla zraněná a v náručí chovala malé dítě. Mladičká džihádistka lituje spojení s ISIS a chce se vrátit domů. Nyní však čelí trestnímu řízení v Iráku a domů se jen tak nepodívá, pokud vůbec někdy.

Irácké úřady zahájily trestní řízení proti německé dívce, která utekla ze své rodné země, aby se připojila k Islámskému státu. Obviněna byla spolu s dalšími třemi ženami původem z Německa. Všechny byly v červenci zajaté v Mosulu.

Podle týdeníku Spiegel irácké soudy informovaly německé diplomaty o tom, že generální prokurátor zahájil formální trestní řízení.

Nyní je Němka držena v irácké vazbě, kde bude čekat na další kroky spojené s vyšetřováním. Němečtí diplomaté se snaží přesvědčit iráckou stranu, aby se Wenzelová vyhnula trestu smrti. Ten jí totiž v případě prokázání, že zabíjela, hrozí.

Dívka prý svého útěku lituje

Školačka Linda uprchla ze své rodné země před více jak rokem. Na území Islámského státu se dostala přes Turecko. Po příchodu do Sýrie se provdala za vojáka, se kterým byla v kontaktu přes internet již v Německu. Její muž byl však zabit v bojích o Mosul.

Radikálové z ISIS pak Wenzelovou drželi v zajetí, zatímco ona se prý chtěla vrátit domů. Na videozáznamu, který se dostal na veřejnost, šestnáctiletá dívka pláče a prosí jen o jedno - vrátit se zpět do rodného města Pulsnitz v Německu. Sama pak popírá, že by zabíjela.

 

Jenže vojáci, kteří Wenzelovou zatýkali, jsou jiného názoru. „Nemyslím, že lituje, že se připojila k ISIS, protože vypadala naštvaně a odmítala jakoukoli pomoc, která jí byla poskytnuta,“ uvedl pro The Times jeden z vojáků s tím, že si myslí, že má již „vymytý mozek“ od ISIS.

Důstojník irácké protiteroristické jednotky zase v rozhovoru pro The Telegraph řekl, že Linda byla odstřelovačem ISIS. „Našli jsme ji s pistolí v ruce vedle jejího čečenského manžela. Řekla, že v boji zabila již hodně našich mužů.“

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!