Německo musí pomoci s návratem rodiny bojovníka Islamského státu, rozhodl německý soud

Soud v Berlíně rozhodl, že německá vláda musí pomoci příbuzným bojovníka Islámského státu s návratem do Německa. Rozhodnutí vyžaduje, aby ministerstvo zahraničí nalezlo tři konkrétní nezletilé děti v syrském uprchlickém táboře a přivedlo je i jejich matku do Německa, uvedla ve čtvrtek mluvčí soudu. O rozhodnutí soudu informovala německá média.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
@TRACterrorism / Twitter

reklama

Německé ministerstvo zahraničí se může proti rozhodnutí odvolat. Mluvčí ministerstva pro agenturu DPA uvedla, že rozhodnutí stále přezkoumávají. Německé úřady se podle serveru Deutsche Welle obávají, že radikalizovaní se navrátilci spojení s Islámským státem mohou představovat bezpečnostní riziko.

Coby němečtí občané mají právo na ochranu

Berlínský správní soud ve svém rozhodnutí uvedl, že matka a děti z Dolního Saska mají jako němečtí občané právo na bezpečnostní ochranu podle německého práva. Soud měl zjistit, že podmínky v uprchlickém táboře jsou pro děti potenciálně ohrožující na životě a uvedl, že stát má povinnost jednat. Děti mají být ve věku osmi, sedmi a dvou let.

Ilustrační foto

Německé tajné služby varují před radikalizací dětí v rodinách islámských extremistů

Německé mediální konsorcium se dvěma veřejnoprávními vysílacími stanicemi NDR, WDR a novinami Sueddeutsche Zeitung dříve informovalo, že ministerstvo zahraničí necítí povinnost přivézt zpět do Německa matku ze vzdáleného syrského uprchlického tábora al-Hol. Kurdské úřady, které uprchlický kemp spravují, však uvedly, že „izolované návraty“ dětí bez svých matek jsou vyloučeny.

V onom uprchlickém táboře se podle výše zmíněných médií mají nacházet desítky německých bojovníků za Islámský stát společně se svými ženami a dětmi, jejichž počet je odhadován na stovky lidí.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!