Německo obnoví deportace Afghánců

Migranti
Migranti
AP

reklama

Německo znovu zahájí deportace neúspěšných žadatelů o azyl z Afghánistánu. Proces byl zastaven po tragickém teroristickém útoku v Kábulu. Migranti by měli zamířit zpět do vlasti během příštího týdne.

Deportační program byl přerušen na konci května po teroristickém útoku v Kábulu. Exploze tam usmrtila více než 150 lidí a vážně poškodila německé velvyslanectví. Kancléřka Angela Merkelová tak oznámila dočasné přerušení deportačních letů s výjimkou osob představujících bezpečnostní hrozbu.

Někteří kritici namítají, že vláda Merkelové není oprávněna posílat uprchlíky zpět do Afghánistánu kvůli špatné bezpečnostní situaci v zemi. Günter Burkhardt, šéf lidskoprávní organizace Pro Asyl, označil rozhodnutí obnovit deportace za „nepochopitelné“ a „otřesné“.

Veřejnoprávní televize NDR informovala, že lety z Lipska do Kábulu by mohly být obnoveny už příští týden ve středu. Tuto zprávu ovšem úřady oficiálně nepotvrdily.

Úřady zatím deportovaly jen 107 Afghánců

„Dokud nebude německé velvyslanectví v Afghánistánu funkční a nebude zaručen oficiální tlumočník v letadle, nemohu být zodpovědná za deportaci těch lidí,“ uvedla podle DPA ministryně pro integraci Anne Spiegelová.

V Německu nyní pobývá asi 250 000 Afghánců. Přibližně 12 000 z nich čeká nucený přesun do vlasti. Dosud bylo do Afghánistánu navráceno pouhých 107 migrantů v pěti samostatných letadlech. Oproti předchozím rokům dostalo letos azyl výrazně méně afghánských žadatelů. Důvodem je především to, že identita nově příchozích je těžko ověřitelná a mnozí z nich jsou bývalými členy teroristických organizací Tálibánu a Islámský stát.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!