Německo opět zintenzivní hraniční kontroly. Chce zamezit „sekundární migraci“

Německý ministr vnitra Horst Seehofer oznámil plány zintenzivnit náhodné kontroly na hranicích Německa. Cílem je odradit migranty od pohybu mezi členskými zeměmi EU, uvedl server Deutsche Welle.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Německá federální policie se připravuje na brzké navýšení hraničních kontrol. Krok je navržen tak, aby výrazně posílil přítomnost policie na hranicích a odradil od „sekundární migrace“, napsalo německé ministerstvo vnitra na Twitteru. Takzvanou sekundární migrací je myšleno, když se migranti z nečlenských zemí EU nelegálně přesouvají mezi členskými státy EU.

Nebezpečný protievropský signál

Před několika dny Horst Seehofer posílil přítomnost kontrol na hranicích mezi Německem s Rakouskem až do jara 2020. Mluvčí ministerstva informoval, že policie pokračuje v identifikaci velkého počtu osob nelegálně překračujících hranice do země.

Irene Mihalicová, mluvčí pro domácí záležitosti strany zelených, nazvala krok „nebezpečným protievropským signálem“. Rozhodnutí rovněž kritizovala kvůli dopadu, který může mít na policii.

Lékaři bez hranic zachraňují migranty u břehů Libye

KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: Pašeráci bez hranic opět sbírají u břehů Libye Afričany prchající před Asadem ze Sýrie. Nebo jak je to teď správně?

„Ministr vnitra musí vysvětlit, jakým způsobem plánuje zaručit nepřetržitou přítomnost policie na vlakových nádražích, aniž by nadále rostly přesčasy důstojníků,“ uvedle Mihalicová.

Otevřené hranice jsou drahocenným aktivem a úspěchem

Skepticky se vůči avizovanému kroku vyjádřila rovněž Eva Höglová, zástupkyně sociálních demokratů (SPD) ve Spolkovém sněmu: „V principu je správné chránit hranice a bránit nelegálním příchodům. Nicméně otevřené hranice jsou drahocenným aktivem a úspěchem,“ uvedla s tím, že opatření na ochranu hranic by měla být projektem spolupráce mezi evropskými zeměmi a německými státy.

Obvod německých hranic čítá zhruba 3700 kilometrů. V Schengenském prostoru, kam patří většina států EU, hraniční kontroly nejsou obvyklé. Nicméně Německo je zavedlo podél hranice s Rakouskem v roce 2015 během takzvané migrační krize. V roce 2018 obě země zvýšily snahy při hraničních kontrolách dále v roce 2018.

reklama

reklama