Německo s Nizozemskem vybuduje první společný armádní internet v historii. Ponese název TEN

Vládní představitelé Německa a Nizozemska v minulém týdnu v Bruselu podepsali dohodu o vybudování prvního společného vojenského internetu na světě. Informoval o tom technologický server ZDNet.
Podepsání smlouvy o kooperaci v oblasti managamentu digitálních operací
Podepsání smlouvy o kooperaci v oblasti managamentu digitálních operací
@BMVg_Bundeswehr / Twitter

Smlouvu podepsala německá ministryně obrany a současná kandidátka na předsedkyni Evropské komise Ursula von der Leyenová a nizozemská ministryně obrany Ank Bijleveldová. Nový německo-nizozemský vojenský internet ponese název Tactical Edge Networking (Taktické hraniční síťování) neboli TEN. Své hlavní sídlo bude mít v německém městě Koblenz a v kasárnách nizozemského města Amersfoort bude centrum designu a prototypů.

Budoucí sjednocení vojenských sítí NATO?

Je to vůbec poprvé, kdy dvě země spojí části svých vojenských sítí a projekt je považován za test pro budoucí sjednocení dalších členů NATO v rámci vojenských sítí.

Pro začátek TEN propojí komunikaci mezi pozemními operacemi německého Bundeswehru (D-LBO) a takticky komunikačním programem „FOXTROT“ holandského ministerstva obrany, který využívá holandská armáda.

internetové připojení ilustrace foto lifewire

Rusko plánuje odpojení od internetu. Projekt autonomního ruského internetu

Vojenští operativci budou v souvislosti se sítí TEN využívat identické počítače, rádia, tablety i telefony bez ohledu na zemi původu. Nasazení sítě by mělo obě země stát miliony eur. Bude třeba totiž novými kompatibilními zařízeními vybavit desítky tisíc vojáků a vozidel.

Německo a Nizozemsko sjednocují, Rusko a Čína se izolují

Obě země původně souhlasily s vybudováním společné sítě jejich armád v květnu 2018. Úsilí Německa a Nizozemska je v protikladu s izolacionistickým přístupem Ruska a Číny.

Čína minulý měsíc oznámila plán vývoje vlastního operačního systému, který na počítačích využívaných armádou nahradí Windows. Rusko rovněž oznámilo plán nahradit Windows vlastní distribucí systému Linux nazvaným Astra Linux. Rusové oznámili, že mají obavy z možných skrytých zadních vrátek, které mohou být zneužity americkými tajnými službami ke špehování operací ruské vlády.

reklama