Německou političku vyšetřuje policie kvůli protimuslimským příspěvkům na sociálních sítích

Místopředsedkyně pravicové parlamentní strany Alternativa pro Německo (AfD), Beatrix von Storchová čelí policejnímu vyšetřování. Důvodem je její kritika policie v Kolíně nad Rýnem, při které měla použít protimuslimské výrazy. O případu informoval server stanice BBC
Twitterový účet Beatrix von Storchové
Twitterový účet Beatrix von Storchové
AP

reklama

Kolínská policie zveřejnila na svém Twitteru novoroční přání ve čtyřech jazycích, mezi kterými byla kromě německé a anglické také francouzská a arabská verze. To se ale vůbec nezamlouvalo místopředsedkyni AfD. „Vážně si (policie) myslí, že tímhle uklidní barbarské, muslimské hordy mužů, kteří hromadně znásilňují,“ napsala von Storchová.

Twitter už na kontroverzní výroky reagoval tím, že političce za porušení pravidel na 12 hodin zablokoval účet. Příspěvek nezůstal ani na jejím facebookovém účtu. Policie nyní zkoumá, zda se von Storchová nedopustila podněcování k nenávisti.

S něčím podobným ale razantně nesouhlasí AfD. Podle ní došlo smazáním příspěvků k cenzuře. Předsedkyně strany Alice Weidelová pak na Facebooku napsala, že se úřady podřizují „dovážené, loupeživé, obtěžující a noži útočící migrantské lůze“. 

Spor přichází v době, kdy Německo začíná vynucovat dodržování zákona zaměřeného proti nenávistným příspěvkům na sociálních sítích. Ten vstoupil v platnost na začátku října 2017 a provozovatelé sociálních sítí měli čas do konce roku, aby se na něj mohli připravit. Od prvního ledna tak platí, že pokud nebude odstraněn „zjevně protizákonný“ obsah do 24 hodin po jeho nahlášení, hrozí společnosti pokuta v přepočtu až 1,27 miliardy korun. Nařízení platí pro sítě, které mají více jak dva miliony uživatelů. Týká se tak například Facebooku, Twitteru či YouTube.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!