Německu dochází trpělivost s Erdoganovou vládou. Turci prý mohou na německé zbraně zapomenout

Zbraně (ilustrační foto)
Zbraně (ilustrační foto)
FTV Prima

reklama

Německo pozastavilo svoje dohody o dodávkach zbraní a také všechny zbrojní projekty s Tureckem. Informoval o tom německý deník Bild s odkazem na zdroje v německé vládě. Omezení spolupráce se může rozšířit i na další odvětví.

Opatření se týká jak připravovaných, tak i probíhajících zbrojních projektů, uvedl ve čtvrtek deník Bild, který na svém sereveru zároveň informoval o rozhodnutí Berlína přehodnotit plány na spolupráci s Ankarou v mnoha dalších odvětvích. Již odsouhlasené dodávky zbraní by ale měly podle agentury Reuters proběhnout, neboť na Turecko nebyly uvaleny žádné mezinárodní sankce, které by vypovězení smluv umožňovaly.

Německé ministerstvo hospodářství situaci okomentovalo tak, že vláda doposud nedošla ke konečnému rozhodnutí. „Německá vláda přehodnocuje všechny možnosti ohledně dodávek zbraní,“ uvedl podle agentury Reuters mluvčí ministerstva.

Jen za minulý rok dodalo Německo do Turecka zbraně za 83,9 milionů euro (přes dvě miliardy korun). Za první čtyři měsíce letošního roku dosáhla částka 22 milionů euro.

Poslední kapkou byl zadržený německý aktivista

Už ve čtvrtek německý šéf diplomacie Sigmar Gabriel uvedl, že Německo nemůže pokračovat v realizaci politických dohod ve vztahu k Turecku stejně, jako tomu bylo doposud. Dle jeho slov je situace v této zemi nezvratná.

Zatím posledním hřebíčkem do rakve v rámci vztahů obou zemí bylo zadržení šesti ochránců lidských práv v Turecku, mezi kterými se nacházel i německý občan. Turecké úřady je viní z podpory aktivit teroristických uskupení. Německé ministerstvo zahraničí ale oponuje tím, že zadržený Němec se účastnil semináře o lidských právech, mezi místními politiky neměl žádné známosti a ani se žádným způsobem neprezentoval v tureckých médiích.

 

Autor: Pavlína Švarcová

reklama

reklama